3 VARIANTI IZSMALCINĀTAI SVĒTKU MALTĪTEI

https://www.istockphoto.com/

Par spīti drūmajam un vēsajam laikam, gada aukstajā periodā ir vairums svinīgu notikumu, kuros sanākt kopā, lai nobaudītu gardu maltīti draugu vai ģimenes lokā. Šogad beidzot varam atkal brīvi svinēt svētkus gan šaurākā gan plašākā lokā. Svētku prieku varam uzburt mēs paši, turklāt pavisam vienkāršā veidā – ar gardiem ēdieniem un skaisti klātu galdu. Espati.lv piedāvā 3 izsmalcinātas, tomēr nesarežģītas ēdienu variācijas, kuras pagatavot kādos no rudenī vai ziemā gaidāmajiem svētkiem, kā arī vienkāršus un efektīvus galda klājuma knifus, lai pārsteigtu sevi un savus mīļos.

1.VARIANTS

Uzkoda – biešu karpačo ar kazas sieru

Karpačo jeb no itāļu valodas – carpaccio ir Vidusjūras zemju pavāru meistardarbs. Tradicionālais karpačo sastāv no plāni gandrīz caurspīdīgi sagrieztas liellopu gaļas un tikpat plāni sagriezta Parmas siera, tomēr tikpat populāra ir arī karpačo veģētārā versija – biešu karpačo. Viss kas jums nepieciešams ir vārītas vai tvaicētas bietes, kazas siers un nedaudz dažādu lapu salātu, kas papildināti ar balzamiko etiķi, olīveļļu un citrona sulu. Galvenā māksla ir pēc iespējas plānāk sagrieztas biešu šķēlītes. Vienkārša un viegla uzkoda pirms bagātīgāka pamatēdiena, kuras pagatavošanai pietiek vien ar 10-15 minūtēm.

Pamatēdiens – pīles krūtiņa ar dārzeņu biezeni

Smalks, restorāna cienīgs ēdiens, kuru, pagatavojot mājās, pārsteigsiet ikvienu viesi. Lai arī pīles krūtiņu pagatavot nav tik vienkārši kā biešu karpačo, tomēr ievērojot vien pāris noteikumu, jums noteikti tā izdosies tikpat garda kā restorānā. Pīles krūtiņas pagatavošanas shēma ir pavisam vienkārša – gaļa jāiemarinē, tad strauji jāapcep un beigās jānogatavina cepeškrāsnī. Pīles krūtiņai visatbilstošākā marināde sastāv no ūdens un baltvīna etiķa, sarīvētiem sīpoliem un šķipsniņas sāls. Marinēšanai pietiek vien ar 2 stundām, pirms tam katru krūtiņu viegli iegriežot ar nazi. Pēc tam gaļas gabaliņus nosusina, no abām pusēm ātri apcep uz pannas un cep krāsnī 180 grādu temperatūrā vēl 15 minūtes. Pīles krūtiņai lieliski piestāv dažādi rudens dārzeņi, jo pati krūtiņa ir diezgan sātīga. Variet izvēlēties parastu kartupeļu biezeni, papildinātu ar burkāniem, saldo kartupeļi un citiem sakņaugiem vai nomainot tradīcijas pret kaut ko neparastāku, piemēram, pastinaku vai ķirbi.

Deserts – ābolu strūdele ar saldējumu

Varētu padomāt, ka ābolu strūdele tāda plātsmaize vien ir, tomēr šis populārais deserts tiek pasniegts gan smalkos Vīnes kafijas namiņos gan Japānas tējnīcās. Varētu pat teikt, ka ābolu strūdele ir ābolu plātsmaizes izsmalcinātā versija, lai gan pagatavojama bezgala vienkārši, ja vien kārtaino mīklu pirksiet jau gatavu. Piemājas dārzā salasīti ābolu, kārtainā bezrauga mīkla un rozīnes, neskaitot dekorēšanai nepieciešamo pūdercukuru, principā ir viss, kas jums vajadzīgs, jo saldējums ir tikai ieteikums kā šo desertu pasniegt izsmalcinātākā veidā. Mīklā ieklāj ābolu, kanēļa un rozīņu pildījumu. Tālāk mīklu ar pildījumu uzmanīgi sarullē. Lai gatavais deserts izskatītos skaistāk, mīklu var sagriezt strēmelēs un sapīt kā bizīti. Tad strūdeli cep cepeškrāsnī aptuveni 20 minūtes 180 grādu temperatūrā, līdz tā kļuvusi zeltaini brūna. Nedaudz atdzisušu strūdeli pārkaisa ar pūdercukuru un pasniedz ar vaniļas saldējumu vai vaniļas mērci. Jūsu māja gardi smaržos līdz pat rītam!

2.VARIANTS

Uzkoda – Ķirbju krēmzupa ar baltmaizes grauzdiņiem un ķirbju sēkliņām

Iespējams viens no slavenākajiem rudens dārzeņiem tiek celts galdā tā vispopulārākajā veidā – ķirbju krēmzupā. Vienkāršs, sildošs un aromātisks ēdiens, kurš der gan kā uzkoda gan kā pamatēdiens. Vispiemērotākā ķirbju šķirne krēmzupas pagatavošanai ir riekstu jeb sviesta ķirbis, jo tam piemīt bagātāka garša nekā citām šķirnēm, turklāt tā cietā daļa ir biezāka, līdz ar to šo ķirbji vajadzēs mazāk. Ņemiet vērā, ka, gatavojot ķirbju krēmzupu, to nav nepieciešams iepriekš sīki sakapāt – pietiks, ja ķirbi pirms likšanas katlā nomizosiet un sagriezīsiet prāvos gabalos, jo galu galā tie tāpat tiks blendēti. Ķirbis, apliets ar karstu ūdeni savu gatavību sasniegs jau 10-15 minūšu laikā. Ķirbju krēmzupu iespējams pagatavot arī izmantojot iepriekš uzvārītu buljonu, tomēr pietiek arī ar to šķidrumu, ko tas izdalījis. Pievienojiet mīkstam ķirbim saldo krējumu, nedaudz kausēta siers un sablendējiet vienmērīgā krēmzupā. Pasniedziet izdekorētu ar baltmaizes grauzdiņiem, ķirbju sēkliņām vai zaļumiem.

Pamatēdiens – Pildīts baklažāns ar dārzeņiem un sieru

Baklažāns ar savu ārējo izskatu ir teju karalisks dārzenis, turklāt dažādās kombinācijās spēj radīt gan gardas uzkodas gan sātīgus otros ēdienus. Daudziem liekas, ka baklažāns mēdz būt diezgan rūgts, tāpēc lai noņemtu baklažāna rūgteno garšu, pirms tā pagatavošanas to jāpatur 10-15 minūtes sālsūdenī. Pēc tam sālsūdens jānolej, bet baklažāns – jānosusina. Šoreiz piedāvājam jums baklažāna veģetāro versiju, papildinot to ar citiem dārzeņiem un cieto sieru. Izvēloties baklažānus, lūkojiet lai tie būtu pēc iespējas mazāki, stingri, ar spīdīgu miziņu. Sākumā pārgrieziet baklažānu uz pusēm un cepiet to cepeškrāsnī. Pa to laiku sagatavojiet pārējās sastāvdaļas – apcepiet sīpolus, sīki sagrieztus burkānus, iepriekš apvārītus puķkāpostus, sviesta pupiņas un visus citus dārzeņus, ko vēlaties pildīt baklažānā. Pēc aptuveni 15 minūtēm baklažānam vajadzētu sasniegt tādu gatavības pakāpi, kad viegli variet tā pusītes izgrebt, tomēr grebiet tā, lai tās nepārplīstu. Dārzeņus samaisiet kopā ar sieru, zaļumiem, garšvielām un pildiet iekšā baklažānu laiviņās. Tad cepiet pildītās laiviņas cepeškrāsnī vēl 15 minūtes. Šim ēdienam papildus piedevas nebūs nepieciešamas, jo tas būs ļoti bagātīgs gan garšas gan satura ziņā.

Deserts – Burkānkūka

Burkānu kūkām ir daudz recepšu, bet daudzas no tām iznāk sausas un ļoti jūtama ir burkānu garša. Burkānu smaržu un garšu var paslēpt tikai dažādos, aromātisku garšvielu baldahīnos. Lai nomaskētu burkānkūkas nevēlamos garšas akcentus un padarītu to aromātisku, krēmam der pievienot citrusaugļu sulu un rīvētu citrona miziņu. Burkānus nomizo un smalki sarīvē, tad tiem pievieno brūno cukuru, mīkstu sviestu, neitrālas garšas augu eļļu un ar rokas blenderi sakuļ viendabīgā masā. Burkānu kūka nav iedomājama bez apgrauzdētiem un sakapātiem valriekstiem, tāpēc pievieno arī tos. Atsevišķā bļodā miltos iejauc visas garšvielas un cepamo pulveri. Sajauc abas masas un pieliek citrona sulā iejauktu sodu. Samaisa un pamazām lej klāt pienu, līdz masa ir bieza skābā krējuma konsistencē. Mīklu var sadalīt divās daļās un katru no tām cept 180 grādos sakarsētā cepeškrāsnī aptuveni pusstundu, līdz virsma zeltaini brūna, bet var arī cept visu, pēc tam to pārgriežot uz pusēm. Burkānkūkai pa vidu iesmērē Filadelfijas klasisko sieru vai citu svaigo sieru, sajauktu ar pūdercukuru, mīkstu sviestu un nedaudz apelsīna sulas. Kūka ar katru dienu paliek arvien garšīgāka, tāpēc vislabāk to pagatavot jau iepriekšējā dienā pirms svinībām.

3.VARIANTS

Uzkoda – laša tartars

Tartars ir viens no tiem ēdieniem, kuri tipiski parādās gandrīz ikvienā smalka restorāna ēdienkartē. Šī uzkoda ir tikpat viegli pagatavojama kā biešu karpačo, turklāt neizmaksā daudz un lieliski izskatās to pasniedzot galdā. Vieniem tartars ir gandrīz kā mīļākais ēdiens, kamēr citiem jēla gaļa izraisa riebumu un pārdomas. Laša tartars daudziem varētu būt pieņemamāks, jo tieši šo zivi mēs visbiežāk ēdam maz apstrādātu. Svaigu laša fileju sakapā ar olīveļļu, sāli un pipariem, pievienojot smalki sakapātu Šalotes sīpolu. Sakapāto lasi kārto apaļās porcijās un papildina ar jēlu paipalu olu. Laša tartara pagatavošanā variet izmantot arī iepriekš sālītu lasi un vārītu paipalu oliņu, ja viss jēlais jums šķiet nedrošs. Lai vai kā, laša tartars ir viegla un izsmalcināta uzkoda, turklāt ātri pagatavojama, tomēr pirms viesībām būtu jāpadomā arī par alternatīvu šai uzkodai, jo var gadīties, ka kādam no visiem šīs uzkodas porcija tā arī varētu palikt neaiztikta.

Pamatēdiens – jēra gaļa ar kartupeļiem

Daudziem varētu likties, ka jēra gaļa ir visai cimperlīgs un grūti pagatavojams produkts, tomēr tā nebūt nav. Jēra gaļa ir izcili piemērota auksto mēnešu maltītēm, jo tā ir sildoša un sātīga. Jēra gaļas pagatavošanai vislabāk izvēlēties pleca vai kakla daļas gabalus, jo tie būs mīkstāki un sulīgāki. Jērs lielisks garšos tieši sutinātā veidā, tāpēc šajā receptē jēra gaļas gabaliņus ātri apcepsim no abām pusēm, tad kārtosim stikla traukā, pievienojot burkānus, ķiplokus, rozmarīnu un vienu lauru lapu, kā arī sāli un piparus pēc garšas. Tad jāpielej sauss baltvīns, jāuzliek vāks un jāsutina cepeškrāsnī 195 grādos aptuveni stundu. Turpat uz restītēm iespējams pagatavot kartupeļus, kuri pirms tam sadurstīti ar dakšiņu. Variet pasniegt gatavo jēru ar lapu salātiem un brūno mērci vai baudīt tāpat.

Deserts – rupjmaizes kārtojums

Svinīgs un latvisks deserts – kā radīts valsts svētkiem. Rupjmaizes kārtojums ir latviešu nacionālais deserts ar ko cienāt ārzemju viesus un baudīt pašiem. Tas sevī apvieno tik tradicionālo latviešu rupjmaizi, kura lieliski iederas arī desertu pagatavošanā. Jums būs nepieciešama rupjmaize vai rudzu rīvmaize, saldais krējums, svaigas dzērvenes vai brūklenes, pūdercukurs un šķidrs medus. Rupjmaizi jāsagriež nelielos gabalos un jāapgrauzdē cepeškrāsnī, pēc tam to samaļot gaļas mašīnā vai sablenderējot virtuves kombainā. Tomēr, ja jums jau ir gatava rudzu rīvmaize, tad šis process kļūst pavisam vienkāršs – atliek vien rīvmaizi mazliet apgrauzdēt uz sausas pannas. Rupjmaizei pievienojiet pūdercukuru un visu kārtīgi samaisiet. Svaigās dzērvenes sablenderējiet ar cukuru. Saldo krējumu saputojiet un, kad tas gandrīz gatavs- pievienojiet medu, tad saputojiet stingrās putās. Deserta trauciņos vai lielākās vīna glāzēs pirmo kārtu liekat sablenderētās ogas, tad mazliet sasmalcināto rupjmaizi, tad putukrējumu un tā turpina līdz trauks ir pilns, nobeidzot ar plānu putukrējuma kārtiņu. Desertu pirms pasniegšanas ieteicams pāris stundas noturēt ledusskapī.

 

 

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.