5 dažādi finanšu personības tipi

https://www.bigstockphoto.com/

Deram uz to, ka kādā brīdī jūs esat izmēģinājis tiešsaistes testu, kas sola jums labāk izprast jūsu personību, vai ne? Bet, lai gan šie testi bieži tiek pielietoti tādās jomās kā darbs un attiecības, tie nefokusējas uz naudu. Vai zinājāt, ka pastāv ne tikai atšķirīgi personības tipi, bet arī finanšu? Un tas, ka atklājot savējo, jūs spertu lielu soli, lai labāk spētu pārvaldīt savas finanses?

Pieci galvenie finanšu personības veidi, par kuriem jāzina ir – tērētāji, krājēji, ieguldītāji, parādnieki un cilvēki, kuri reti domā par finansēm. Identificējot, kāda veida vai veidu tips esat jūs, var būt ļoti noderīgi.

Lielākajai daļai no mums nepiemīt tikai viena tipa īpašības, tomēr mēs noteikti varam atpazīt sevi kādā no tiem. Neviena personība nav labāka par otru, taču vienmēr ir labi saprast savas vājās vietas un uzzināt kā varam tās uzlabot.

Izpratne par jūsu finanšu personību var jums palīdzēt visdažādākajos veidos, sākot no skaidrības par to, kāpēc jūtaties un uzvedaties tā, kā rīkojaties ar naudu, kāpēc jums ir grūti pārtraukt vai izmainīt esošos tēriņus vai uzkrāšanas paradumus, kā arī tas var palīdzēt jums orientēties naudas lietās labāk nekā līdz šim. Tāpat kā daudzas mūsu ikdienas darbības, labāka izpratne par mūsu uzvedību ļauj mums apzināties sevi un efektīvāk veikt pozitīvas izmaiņas, ja līdz šim tas jums licies sarežģīti vai pat neiespējami.

Kā identificēt savu finansiālo tipu?

Internetā ir daudz testu, kuri var palīdzēt vieglāk izprast savu naudas personību, tomēr espati.lv iesaka sākt ar sevi, novērojot savas domas un darbības ar naudu. Daži galvenie jautājumi, kas jāuzdod sev:

  • Vai pārlieka naudas tērēšana jūs satrauc? Vai arī jūtaties apmierināti, tērējot daudz naudas lietām, kuras jūs novērtējat?
  • Vai esat laimīgs, riskējot iegūt lielu atalgojumu? Vai arī jūs esat laimīgāki, rīkojoties ar naudu droši un izvairoties no riska?
  • Vai naudas tērēšanas brīdī jūtaties pacilāts, bet pēc tam jūsu noskaņojums pasliktinās, kad pārbaudiet savu naudas atlikumu bankas kontā? Vai arī jūs vienkārši nedomājat par savu finansiālo stāvokli?
  • Vai, pieņemot finanšu lēmumus, galvenokārt koncentrējaties uz ilgtermiņa ieguvumiem, nevis meklējat īstermiņa atlīdzību?

Ja esat ticis skaidrībā ar šiem jautājumiem, tad visticamāk jums izdosies noteikt savu finansiālās personības tipu un iegūt lielāku izpratni par savas naudas pārvaldīšanu jums visērtākajā un piemērotākajā veidā.

Tērētājs

Nekas jūs neapmierina vairāk kā pamatīga iepirkšanās nedēļas nogalē? Tad jūs varētu iekļauties šajā kategorijā.

Brīdī, kad COVID ierobežojumi būs pilnībā atcelti, šajā “nometnē” varētu būt vairāk cilvēku, nekā agrāk. Tipiski tērētāji parasti atradīs nelietderīgu naudu pilnīgi nedabiski un bezrūpīgāk dzīvos ar skaidru naudu. Tas ne vienmēr nozīmē būt savtīgam, šī personība mīl būt arī dāsna pret citiem. Ja vārds YOLO jeb you only live once varētu attiekties uz šo finanšu personības tipu – tas būtu precīzs termins.

Jūs joprojām varat tērēt savu naudu, vienkārši iemācieties to darīt apdomīgi. Piemēram, iepērkoties internetā, pirms maksājuma veikšanas, atstājiet preci grozā uz kādu vismaz uz 1 dienu. Izmantojiet arī tādas naudas atmaksas vietnes kā TopCashback, lai palīdzētu ietaupīt pat tad, ja jums ir vēlmē tērēt.

Tērētājiem budžeta noteikšana ir būtiska, lai saglabātu jūsu iespējas un nodrošinātu, ka visi jūsu izdevumi tiek segti, pirms sākat tērēt nebūtiskām lietām. Atzīmējiet sev, cik daudz jūs nopelnāt katru mēnesi un daļu no līdzekļiem atliekat malā. Mēģiniet arī automatizēt uzkrājumus, lai katru mēnesi veidotu iekrājumus no saviem ienākumiem nākotnei.

Krājējs

Ja skaidras naudas ieskaitīšana savā krājkontā sniedz jums lielāku baudu nekā karsta vanna sveču gaismā, ļoti iespējams, ka esat taupītājs.

Šim personības veidam ir dažādas šķautnes. No pozitīvā viedokļa – gudri un saprātīgi, bet no negatīvā – ierobežoti vai pat skopi. Kārtīgs taupītājs var būt gatavs iet galējībās, lai aizsargātu savus aktīvus vai atgūtu izmaksas, viņiem ļoti patiks arī izdevīgs darījums un tie nekautrēsies mēģināt vienoties par labu sev.

Atcerieties, ka jūsu laiks ir arī nauda, ​​tāpēc mēģiniet izskaust sīkās lietas. Ir lieliski ietaupīt, kur vien iespējams, it īpaši, ja jums ir konkrēti mērķi. Tomēr neesiet pārāk prasīgs pret sevi.

Ja esat ļoti koncentrējies uz saviem naudas mērķiem, ir vērts redzēt lietas arī no citu cilvēku viedokļa. Proti, nenosodiet jūsu draugus brīdī, kad viņi dalās iespaidos par brīvdienās apmeklēto restorānu vai ceļojumu uz Taizemi.

Investors

Kā norāda nosaukums, šim naudas personības tipam patīk gūt peļņu no naudas, to ieguldot.

Šie cilvēki ir finansiāli lietpratīgi un labprāt pastāvīgi izglītojas par dažādiem ieguldīšanas veidiem. Daži šī tipa pārstāvji var būt piesardzīgākajā pusē, taču ir arī tādi, kuri labprāt riskēs, ja uzskatīs, ka ieguvums būs tā vērts. Ja esat viens no daudziem cilvēkiem, kas nesen sākuši ieguldīt, uzreiz neuzskatiet, ka esat šāda veida personība. Tas, ka jums ir ieguldījumi, nenozīmē, ka pēc būtības esat investors.

Ja jūs esat azartspēļu spēlētājs, atcerieties, ka neviens ieguldījums nav bez riska, tāpēc ieguldiet tikai to, ko varat atļauties zaudēt. Varētu būt noderīgi noteikt īstermiņa, vidēja termiņa un ilgtermiņa mērķus, lai palīdzētu jums izlemt kur ieguldīt savas finanses.

Parādnieks

Šis naudas personības veids ir saistīts ar aizņēmumu izmantošanu, lai turpinātu tērēt.

Šāda veida cilvēki nebūs tik saskanīgi ar savām finansēm kā dažas citas personības, iespējams, ka viņi var aizņemties, ņemt kredītus un dzīvot no algas līdz algai. Šādā dzīvē nav kauna vai vainas, bet ir lietas, ko šie tipi var darīt, lai kļūtu finansiāli izglītotāki.

To ir vieglāk pateikt, nekā izdarīt, taču ir ļoti svarīgi pārtraukt jebkādus ieradumus, kas katru mēnesi liek jums slīkt parādos vai rada trauksmi. Ir pieņemami ņemt kredītu vai maksāt ar kredītkarti, ja vien jūs pārvaldāt savas finanses, zinot, ka varat parādus atmaksāt un saprotot, kā jūsu rīcība ietekmēs jūsu kredītreitingu. Parādnieki bieži dzīvo tādā kā ikmēneša ciklā, tērējot vairāk, nekā nopelna, turklāt tas ne vienmēr ir pārtēriņa rezultāts – dažreiz viņi vienkārši nepelna pietiekami daudz. Ja jūs sevi identificējat kā parādnieks, mēģiniet sekot līdzi saviem izdevumiem katru dienu vai katru nedēļu un, ja iespējams, izmantojiet skaidru naudu, lai pārvaldītu savus tēriņus, jo tas nereti ir vieglāk nekā virtuāli izveidot budžetu.

Principā par naudu nedomāju

Šajā kategorijā var ietilpt dažādi cilvēku tipi. Daži no tiem nevēlas saskarties ar realitāti, iespējams, negatīvu iemeslu dēļ. Viņi drīzāk ignorē iespējamo problēmu, nevis risina to tieši. Citi varbūt nedomā par naudu tāpēc, ka viņiem ar finansēm viss ir kārtībā.

Vispareizāk ir censties būt saskaņā ar savu naudu neatkarīgi no tā, vai tās jums ir nedaudz vai daudz. Ja jūs esat tas, kurš uzskata, ka nauda nav domātu tam, lai dzīvē būtu viss, tā ir laba mantra, bet tikai tad, ja jums ir laba izpratne par savām finansēm.

Jūs neesat viens, ja jūsu finansiālais stāvoklis nav jūsu prioritāšu saraksta augšgalā, tomēr ir svarīgi pievērst tam uzmanību un zināt, kādas finanšu krīzes varētu jūs skart. Ja izvairāties no domām par naudu, mēģiniet ieviest vienu datumu mēnesī, kurā pārbaudiet savu bankas kontu, pārliecinieties, ka esat veicis visus maksājumus un atsvaidziniet nākamā mēneša budžetu. Tādā veidā jūs pakāpeniski gūsiet pārvaldību pār savām finansēm.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.