6 padomi, kā nepieņemties SVARĀ svētku laikā

Sirsnīgums, rūpes un kopābūšanas prieks mūsu ķermenī atdzīvina endorfīnu jeb laimes hormonu. Tas viss nenoliedzami ir saistīts arī ar bagātīgiem un kārdinošiem svētku galdiem.  Taču nereti liekie kilogrami, kas uzkrāti svētku laikā un kuri nemaz tik viegli nepazūd, var radīt tik ļoti nevēlamo pēcsvētku depresiju. Kā iemācīties sevi kontrolēt un neļauties gastronomiskajām izvirtībām ik uz katra stūra?

Mērķu apkopošana un kontrole. Lai tavas apņemšanās patiešām piepildītos, viens no ieteikumiem ir – tās pierakstīt. Izveido ēšanas dienasgrāmatu, kur tiktu piefiksēts ikdienas ēšanas režīms, uzņemtā pārtika, dzērieni, to daudzums un kalorijas. Tādējādi saglabāsi saikni ar savu ķermeni un spēsi kontrolēt porcijas, kas ir īpaši svarīgi svētku laika izēšanās maratonā. Kontroles ietvaros neaizmirsti arī par kāpšanu uz svariem, taču dari to ne biežāk kā divreiz nedēļā, vislabāk – no rīta, kad vēders vēl ir tukšs.

Socializēšanās prieks. Tie laiki, kad svētki bija izdevušies tikai tad, ja galdā varēja vērot sātīga ēdiena pārbagātību, ir pagājuši. Tāpat laiks mest pie malas viedtālruņus, planšetdatorus – un izbaudīt savu mīļo un tuvo cilvēku klātbūtni. Neatkarīgi no tā, vai atrodies lielā ballītē vai šaurā ģimenes lokā – ja pievērsīsies sarunām un patērēsi enerģiju, komunicējot ar apkārt esošajiem cilvēkiem, arī ēdiens vairs nešķitīs tik prioritārs!

Gudra ēdienu izvēle. Lai ķermenī valdītu sāta sajūta un nerastos alkas pēc neveselīga un trekna ēdiena, centies pēc iespējas biežāk sākt maltīti ar zaļajiem salātiem, veselīgi pagatavotiem dārzeņiem un svaigiem augļiem. Pat ja šķīvis (kuru ieteicams izvēlēties pēc iespējas mazāku) izskatīsies pilns, tavs organisms nebūs pārpilns ar liekām kalorijām, turklāt uzņemsi pamatīgu devu ar vitamīniem. Tāpat vēlams tumšās gaļas vietā izvēlēties liesu gaišo gaļu – tajā būs daudz mazāk kaloriju un vairāk vērtīgu uzturvielu. Toties parastu kartupeļu vietā labāk lieto saldos – to garša ir tik bagātīga, ka neraisa vēlmi pievienot sviestu, krējumu un dažādas mērces.

Alkohola ierobežošana. Ja brīvdienu pasākumos ierobežosi vai izslēgsi no lietošanas alkoholu, tu izvairīsies ne tikai no lieku tukšo kaloriju uzņemšanas (kas tur ir ne mazums!), bet arī negausīgas ēšanas – skaidrā prātā tu daudz labāk spēsi kontrolēt to, ko ēd. Ja tomēr jūties neērti kompānijā, kur visi lieto alkoholu, paņem glāzi un piepildi to ar kvalitatīvu minerālūdeni – iejūties lomā un droši saskandini ar visiem! Ja tomēr vēlies mazliet iemalkot alkoholu, tad lai tā būtu vīna glāze, nevis olu liķieris ar uzputotu krēmu vai karstais punšs, kas ir īstas kaloriju bumbas.

Mazie svētku likumi. Jebkurā dzīves situācijā atceries – ja plāno doties ciemos, bet nevēlies uzņemt par daudz liekas kalorijas, vienmēr, pirms izej no mājām, uzņem vērtīgas uzturvielas (ieteicamais avots – dārzeņi un augļi), kā arī padzeries ūdeni, kas liks tev izjust sātu. Tāpat nekaunies ciemiņus iepriecināt ar paštaisītu, līdzi nestu veselīgu un diētisku ēdienu vai desertu. Protams, iemācies arī delikāti pateikt “nē” gastronomiskajiem piedāvājumiem, ja saproti, ka tava dienas robeža ir jau sasniegta.

Vienojošais faktors – fiziskās aktivitātes. Zvilnēšanu dīvanā atstāj pagātnē un uzsāc veselīgas atpūtas piekopšanu – ņem ārā no skapja, vai vēl labāk, iepriecini svētkos savus mīļos ar ziemas sporta inventāru. Kas var būt labāks par kopīgu fizisku atpūtu? Sārti vaigi, aktīvas kustības, kaloriju dedzināšana un patīkams nogurums būs vislabākais ievads svētku pusdienām vai vakariņām. Toties pēc ēdienreizes kopīgi dodieties pastaigā un izbaudiet apkārt virmojošo īpašo svētku noskaņu.

 
 

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.