Birka: krize

Vīrietis un sieviete. Šodien…

Dižķibele neapzīmē vairs tikai ekonomiskās problēmas. Šī parādība rada arī virkni psiholoģisku un sociālu pārmaiņu. Šoreiz par to, kā šobrīd apkārt noritošie procesi ietekmē dzimumu lomas un mūsu skatījumu uz tām. Pārdomās dalās sociālantropologs Klāvs Sedlenieks.

Lūpu krāsas indekss

Šobrīd mainās patērētāju paradumi, tiek ierobežots dažādu preču patēriņš, vairāk tiek skaitīts un rēķināts. No daudz kā nākas atteikties, jo ienākumi samazinās. Bet ir arī lietas, kas krīzes laikā tiek patērētas vairāk. Viens no spilgtākajiem piemēriem ir lūpu krāsas. Šo sava veida fenomenu ekonomisti dēvē par lūpu krāsas indeksu.

Stāsts par Vērdiņu, Sprīdīti vai Don Kihotu, jeb kāpēc man jābrauc projām?

Ņemot vērā pēdējo laiku notikumus Latvijā un tik daudzu cilvēku aizbraukšanu vai vēlmi aizbraukt, man šķiet, ka būtu ļoti veselīgi, ja latviešu masveida emigrācijai un tās cēloņiem mediji veltītu lielāku uzmanību. Es gribētu pastāstīt savu stāstu par to, kāpēc tik grūti un gandrīz neiespējami man un manai ģimenei palikt Latvijā. Pirms apmēram 7 gadiem aizbraucu uz ASV studēt projektu vadību…

Taupības režīms – kas tas par zvēru?

Pats pirmais ieteikums, lai cik triviāls tas neizklausītos – centies rast baudu un apmierinātību garīgās un emocionāli piepildītās lietās, nevis taustāmos labumos. Kaut vai pastaiga parkā, lai priecātos par apsnigušajiem kokiem, sārtajiem bērneļu vaigiem un suņiem, kuri izveduši saimniekus pastaigā. Beidzot tikties ar draudzeni, kuru sen neesi redzējusi, jo biji pārstrādājusies. Iespējams, ir grūti noskaņoties pozitīvām domām, ja nāk raudiens…

Nekaunīgā krīze

Viņa it kā netraucē. Man nav lielas mājas uz krīta, Ziemassvētku ballēs nekoncertēju un saņemu apburošo, vēl labajos laikos piešķirto māmiņalgu. Es dzīvoju savu dzīvi un Viņa savu. Taču, nekauņa, pamanās iespraukties arī pa durvju spraugu! Lūk piemērs iz dzīves. Apmeklējums pie ginekologa. Ārsts: Kādus izsargāšanās līdzekļus jūs lietojat? Mana draudzene: Nekādus. Ārsts, neizpratnē: Kā, vai tad jūs gribat bērnus?…

Divi gadi, seši mēneši, 25 dienas – laiks, pēc kura mirst romantika?

Aizmirstam par tā saukto septiņu gadu krīzi. Iespējams, jaunlaulātajiem ir jāsāk uztraukties krietni vien agrāk. Pēc pēdējiem britu zinātnieku pētījumiem, precēta pāra romantiskais periods ilgst precīzi divus gadus, sešus mēnešus un divdesmit piecas dienas. Pirms šī atskaites punkta, ja romantika vēl gluži nav mirusi, tad noteikti guļ uz nāves gultas. Jaunie vīri lēnām pārstāj sekot līdzi savam izskatam, bet laulātās…