Diploms kabatā. Ko tālāk?

Iespējas sevi attīstīt un pilnveidot ir gana plašas – nedaudz uzņēmības, izpētes, un varbūt atradīsies kaut kas tāds, ko sen jau esi vēlējusies iemācīties. Espati.lv turpina rakstu sēriju par izglītību, šoreiz piedāvājot iepazīties ar iespējām, kas paveras tām, kuras jau ir ieguvušas augstāko izglītību, tomēr vēlas sevi pilnveidot, vai nu studējot maģistratūrā vai uzsākot tālmācību, e-studijas vai kādus kursus. 


Maģistra grāds

Nu, vai tad tas neskan labi – Mag. soc. sc.? Protams, ne jau tikai grāda dēļ cilvēki izvēlas maģistratūras studijas. Tā noteikti ir iespēja padziļināt savas teorētiskās un praktiskās zināšanas, kuras esi ieguvusi, studējot bakalaura programmā. Tomēr jārēķinās, ka studijas lielākoties ir par maksu un tām vajag lielu uzņēmību, daudz patstāvīga darba un brīvā laika. Tā, piemēram, Zane (24), sajūsmināta par antropoloģijas kursu bakalaura programmas ietvaros, uzsāka maģistra studijas programmā Sociālā antropoloģija Rīgas Stradiņa universitātē. Studiju maksa – Ls 1200 gadā. Informācija pieejama www.rsu.lv.

Ja par studijām neesi gatava maksāt pati, pastāv vairākas iespējas, kā segt mācību maksu. Viens no variantiem ir pieteikties uz budžeta vietām, kas vēl joprojām ir pieejamas, piemēram, Rīgas Tehniskajā universitātē, Vidzemes augstskolā un citās Latvijas mācību iestādēs. Otrs variants ir uzsākt maksas studijas, sedzot tās ar kredītu, ko iespējams dzēst, ja kļūsti par darbinieku valsts vai pašvaldības institūcijā Ministru kabineta attiecīgajam gadam apstiprinātajās profesijās. Sīkāk ar šo piedāvājumu vari iepazīties http://www.sf.gov.lv/. Tāpat vari ielūkoties citu augstāko izglītības iestāžu mājaslapās, kas vienkopus atrodamas interneta vietnē http://www.aiknc.lv/lv/list.php.

Ja esi gana drosmīga un tevi vilina citu valstu izglītības iespējas, dodies studēt uz ārvalstīm. Kopš 2004. gada augstākā izglītība ārpus Latvijas robežām ir pieejama gandrīz ikvienam, ja vien kabatā ir gana spēcīga motivācija un nepieciešamās valodu zināšanas. Piedāvātais studiju programmu klāsts ir ļoti plašs, sākot ar zooloģiju un beidzot ar vispieprasītākajām biznesa studijām. Mācību maksa atkarīga no valsts un programmas, kuru izvēlies. Varam iepriecināt – Eiropas Savienības pilsoņiem Dānijā un Zviedrijā augstākā izglītība ir bez maksas. Citās valstīs studiju maksa svārstās, sākot no 1500 eiro par vienu mācību gadu, kas bieži vien ir līdzvērtīga studiju maksai Latvijā. Anna (25) 2008. gadā uzsāka maģistratūras studijas Dānijā. Pirms tam Latvijā viņa bija ieguvusi bakalaura grādu ekonomikā un strādāja bankā. Kopumā Anna ir ļoti apmierināta ar savu izvēli, jo Dānijā izglītība ir bez maksas, studentiem tiek nodrošināta kvalitatīva izglītība un sakārtota studiju vide. Vairāk par mācībām ārvalstīs – www.hakes.lv. Informāciju par stipendijām un studiju iespējām visā pasaulē vari meklēt arī  http://izm.izm.gov.lv/aktualitates/stipendijas.html.

Eiropas Savienības izglītības programmas
Līdz ar iestāšanos Eiropas Savienībā Latvijas iedzīvotājiem ir pavērušās ne tikai ārvalstu augstskolu durvis, bet arī dažādas programmas, kuru mērķis ir sekmēt Savienības iedzīvotāju saprašanos savā starpā, individuālo attīstību, tādējādi veicinot visu ES ekonomiku kopumā. Latvija ir iesaistījusies vairākās programmās.

Erasmus – tā ir iespēja 3–12 mēnešus studēt kādas ES dalībvalsts augstākajā mācību iestādē, nemaksājot par studijām. Tas, protams, neatbrīvo no studiju maksas Latvijā par šo periodu, kad esi prom. Lai pieteiktos uz šo programmu, personai ir jābūt kādas augstskolas, universitātes studentam un jāatbilst mācību iestādes kritērijiem, piemēram, studentam ir jābūt pilna laika studijās, ar labām sekmēm un labām angļu valodas zināšanām. Bieži vien tiek izsludināts konkurss, jo vietu skaits lielākoties ir ierobežots. Labā ziņa ir tā, ka studentam ir iespējams saņemt stipendiju, kas atkarībā no izvēlētas valsts sedz gan nokļūšanas, gan dzīvošanas izmaksas. Stipendiju lielumu mēnesī nosaka katrai valstij iedalītais stipendiju budžeta apjoms un braucošo studentu skaits. Dažās valstīs, kur ir lielāka dzīves dārdzība, programmas dalībniekiem jāmeklē papildu līdzekļi, lai segtu daļu no izdevumiem. Ir iespējams doties šajā programmā arī par saviem līdzekļiem. Erasmus studenta statusā nav atļauts būt vairāk nekā vienu reizi. Par šīs programmas iespējām jāinteresējas savā mācību iestādē, kā arī – Akadēmisko programmu aģentūrā – http://www.apa.lv/index.php?node=65.

Erasmus Mundus dod iespējas studentiem un akadēmiskajiem mācībspēkiem iegūt maģistra grādu, studējot vismaz trīs Eiropas augstskolu sadarbības studiju programmās.

Leonardo da Vinci ir ES profesionālās izglītības programma, kuras mērķis ir uzlabot profesionālās izglītības kvalitāti Eiropā. Šīs programmas ietvaros tiek  finansētas profesionālās mācības, galvenokārt prakse jauniem darbiniekiem un mācībspēkiem uzņēmumos, kas atrodas ārzemēs, kā arī profesionālo mācību iestāžu un uzņēmumu sadarbības projekti. Projektus var iesniegt juridiskas personas – izglītības iestādes, kas saistītas ar profesionālo izglītību un arodapmācību, kā arī organizācijas, institūcijas un uzņēmumi, kuri ir reģistrēti kādā no 33 Leonardo da Vinci programmas dalībvalstīm. 

Šīs ir tikai dažas no programmām, vairāk par tām vari lasīt  http://izm.izm.gov.lv/es/izgl-progr.html. Ieskaties arī espati.lv blogā, kur savās pārdomās par šo Erasmus programmu dalās portāla blogotāja Marta/kleita net – http://blogi.espati.lv/index/view/raksts/Erasmus-saldme/id/285/.

Tālmācība
Ja ir nepieciešamība vai vēlme pēc jaunām zināšanām un esi gatava pati organizēt savu mācīšanās procesu, ir vērts apdomāt tālmācības vai e-studiju iespējas. Šo mācību metodi raksturo individuāla un patstāvīga darbība, kuras pamatā nav tieša kontakta ar skolotāju. Mācīšanās procesu veicina secīgi un viegli uztverami materiāli, iegūstot praksē lietojamas zināšanas. Šāda veida mācības ir piemērotas gan tiem, kuri ir aizņemti savā ikdienā un nav iespējams mācīties pēc noteikta grafika, gan tiem, kas dzīvo Latvijas pilsētās, kur nav plaši pieejamas izglītības iespējas. Ar tālmācības palīdzību var apgūt dažādas valodas, grāmatvedību, veselīga dzīvesveida un skaistumkopšanas pamatus. Vairāk informācijas varēsi atrast http://www.iccor.lv/. Ja vilina kas savādāks, tālmācībā iespējams apgūt astroloģiju –  http://www.astrologija.lv/lv/talmaciba. Jāpiebilst, ka tagad arī formālo izglītību var iegūt ar tālmācības un e-studiju palīdzību. Piemēram, Biznesa augstskola Turība piedāvā iegūt 1. un 2. līmeņa augstāko izglītību, izmantojot e-studijas – www.studijas.lv. Par citām tālmācības iespējām Latvijā vari uzzināt www.niid.lv meklētājā. Interneta laikmetā tālmācība sniedz iespēju mācīties arī daudz plašāk ģeogrāfiski, apmeklējot tikai sesijas vai gala eksāmenus konkrētajā valstī. Ieskaties  vienā no lielākajām pasaules atvērtajām universitātēm Lielbritānijā –  http://www.open.ac.uk/europe/latvia/.

Kursi
Latvijā ir gana daudz iespēju apgūt papildu zināšanas dažādos kursos, sākot ar jau ierastajiem grāmatvedības, auto, foto, datora, friziera, floristikas un valodas kursiem, beidzot ar mājas interjera, veselīga uztura un deju kursiem. Viss atkarīgs no vēlmēm, mērķiem un materiālajiem resursiem. Plaša informācija par kursiem atrodama www.niid.lv datu bāzē.

Nu, ko, atliek tikai atrotīt piedurknes, saprast, ko jaunu varētu šogad iemācīties, un uz priekšu! Lai veicas!

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.