espati.lv lasītāju ieteikumi citu valstu kulinārijā. Pirmā sērija

Lai padarītu tavu iespējamo ceļojumu patīkamāku, ar spilgtākām izjūtām un emocijām bagātāku, esam sagatavojuši nelielu ceļvedi citu valstu kulinārijā. Ar mums savos iespaidos un pieredzē dalījās espati.lv aptaujātās lasītājas – aktīvas ceļotājas. Secinājām – katrā zemē ir gan gardas, gan ne-gardas ēdmaņas, protams, vērtējums ir subjektīvs; ne velti teiciens: ”Vienam patīk māte, otram – meita, trešam kleita…” 
Itālija
Ja, apceļojot Itāliju, nokļūsti Romā, noteikti jānobauda picas, kas īpaši garšīgas iegādājamas pie Spāņu kāpnēm. Pica ir Itālijas lepnums, tāpēc diezgan ticami, ka šo ēdienu itāļi vēlas pasniegt pēc iespējas labāku un kvalitatīvāku, jo negatīvas atsauksmes par picām Itālijā no aptaujas dalībniecēm nav saņemtas. Saldajā ēdienā nogaršo Gelato saldējumu – tiek uzskatīts, ka tā īpašo garšu rada Romas mazliet saldenais ūdens, kas esot romiešu lepnums kopš senseniem laikiem. Ja vēlies nobaudīt augļus un dārzeņus, jādodas uz Romas augļu un dārzeņu tirgiem – vienu no tiem atradīsi Vittorio laukuma ziemeļu daļā (10 minūšu gājienā no Termini piestātnes), otrs – Testaccio (metro līnija B: pietura Piramide), kurš ir vietējo iecienīts – esot tur, sekundes laikā iemīlēsi Romu.
Milānā kāda ceļotāja iesaka nogaršot mocarellas sieru. Tur atradīsi Mozarella restorānu uz lielveikala jumta terases, kur šos svaigos sierus varēsi nobaudīt visdažādākajos veidos un kur tie ir atgādāti no dažādiem reģioniem. Restorāns atrodas pretī Milānas katedrālei (Milano Duomo).
Ja gadās iegriezties pilsētiņā Lovero Iseo, kas atrodas uz ziemeļiem no Milānas, ezera krastā atrodas Michelin ceļveža ieteikts restorāns. Nosaukums ieteicējai pagaisis no atmiņas, bet vari būt droša, ka atradīsi. Loti laba pavāru attieksme, visi ēdieni, pēc aptaujas dalībnieces vārdiem, ir vairāk nekā garšīgi, īpaši laba esot sieru izlase, ko papildina stāsts par katru sieru – tā pagatavošanu, noturēšanas laiku, no kura reģiona tas ir, utt.
Portugāle
Portugālē noteikti jānobauda jūras veltes – gliemeži un astoņkāji. Ieteicams to darīt NE-tūristu vietās. Ļoti garšīgi kalmāri un gliemeži esot netālu no Lisabonas – Lago di Albufeira ciematiņā, pavisam necilā ēstuvē, ko grūti pamanīt no ārpuses un ko pārsvarā apmeklē vietējie iedzīvotāji. Šajā zemē trakoti labi garšo svaigi ķertas un tūlīt grilētas zivis, jo īpaši Monk Fish jeb jūras velns. Neaizmirsti astoņkāji! Visgaršīgākie esot Zambujeira do Mar ciematiņā, apmēram pusceļā no Lisabonas uz Algarvi. Gardos grilētos astoņkājus piedāvā restorānā uz tās pašas ielas, kur arī nu jau slavenie latvieši ir atvēruši savu picēriju My Place. Nokļūstot Lisabonā, nobaudi belem kūciņas. Tas ir mīksts, kārtains groziņš, pildīts ar vārīto krēmu un pārkaisīts ar kanēli, tiek pasniegts silts… ”Ak, Die’s, siekala līdz zemei,” raksta šā garduma ieteicēja.
No dzērieniem noteikti jānogaršo Vinho Verde jeb zaļais/svaigais vīns – balts un viegli dzirkstošs.
Malta
Arī Maltā ieteicams nobaudīt tajā dienā ķertās zivis un svaigas grilētas tīģergarneles. Visās Vidusjūras valstīs, ja esi nolēmusi pamieloties ar zivīm un jūras veltēm, prātīgāk izvēlēties nevis pēc ēdienkartes, bet pavāram vai oficiantam pavaicāt, kas tajā dienā noķerts, un pasūtīt maltīti no tās dienas loma. Jo, izvēloties pēc ēdienkartes, var trāpīt uz zivīm, kas tiks sagatavotas no saldētā materiāla, ko var nogaršot arī Latvijā.
Ja, apceļojot Maltu, nokļūsti Bahrijas, Rabat, Mgar reģiona pilsētiņās, noteikti nogaršo trusi, kurš sagatavots mērcē ar ķiplokiem, sīpoliem, vīnu un garšvielām. Ļoti labs.
Spānija
Spānijā viens no tradicionālajiem ēdieniem ir paelja un tapas. Espati.lv aptaujas dalībnieces, ceļojot pa šo zemi, saskārušās ar nepatīkamu pieredzi – gadījies, ka valodas barjeru dēļ atnests nepareizs pasūtījums (paeljas ar vistu vietā pagatavota paelja ar jūras veltēm). Kāda no ceļotājām raksta, ka daudzās tūristu vietās paelja ir sagatavota nekvalitatīvi, eļļaini, no sliktiem produktiem. Viena no viņām atceras, ka ir nobaudījusi labu paelju Seviljā. Kopējais ieteikums – meklē NE-tūristu kafejnīcas, piemēram, viesnīcā pajautā kādam darbiniekam, kura ir viņa iecienītākā ēstuve, kur var nobaudīt gardu paelju. Zinot spāņu cilvēku temperamentu un lepnumu, viņi ieteiks vislabāko vietu.
Ja esat Barselonā, noteikti vērts iegriezties Boqueria Market, kas ir vietējo iecienīts pārtikas tirgus. Te ir viss – augļi, dārzeņi, siers, gaļa, vīns, bagetes, citi beķerejas izstrādājumi utt. Īpaši bagātīgs ir svaigo zivju stends, kur iespējams apskatīt dažnedažādu ēdamu jūras radību – kā nekā jūra pie kājām. Turpat tirgus malā izvietojušies mazi krodziņi, kur šo jūras bagātību pārvērš gastronomiskā baudījumā. Tirgū varēsi nopirkt arī pilnīgi visu pieejamo augļu un dārzeņu svaigi spiestās sulas. Ja esi gaļēdāja, bez sajūsmas nespēsi paiet garām vītinātas gaļas un slavenās spāņu desas čorizas stendiem – šī ir lietiņa, ko vērts atvest uz mājām, lai vēlāk, kavējoties ceļojuma atmiņās, izgaršotu kopā ar labu rjohu.
Lielbritānija
Anglija aptaujas dalībnieču un ceļotāju vidē ir slavena ar savu briesmīgo ēšanas kultūru. „Ja brauc uz Londonu, ņem līdzi zivju konservus,” tā viena ceļotāja. Šī pati ceļotāja nogaršoja nieru pudiņu/sacepumu, kas ir viens no angļu tradicionālajiem ēdieniem: ”Man likās, es apvemšos…” Kāda cita ceļotāja stāsta par nepatīkamo pieredzi ar angļu brokastīm, kas sastāv no pupiņām tomātu mērcē, ceptas olas un „dīvainas garšas cīsiņiem, kuriem gaļa noteikti nav pat blakus stāvējusi”…
Vērts ieturēties ar izslavēto Fish&Chips (garšīgi esot arī ar etiķi) – kādreiz nabadzīgo ostinieku pusdienām, kas sastāv no eļļā fritētiem kartupeļiem un panētiem zivs gabaliņiem. Savukārt  siera cienītāji spēšot novērtēt Stiltonas sieru – smirdot traki, bet garšojot fantastiski.
Aprakstījām valstis, par kurām bija vislielākā atsauksme no ceļotājām. Mums katrai ir sava patīkamā un nepatīkamā pieredze ar citu valstu virtuvi, tāpēc droši padalāmies viena ar otru, lai mūsu atvaļinājumi un ceļojumi būtu patīkamāki. Raksti mums arī tad, ja tevi interesē kāda valsts, kas nav norādīta mūsu mazajā kulinārijas rokasgrāmatā.
Nākamās sērijās varēsi lasīt ceļotāju kulinārijas pieredzi Bosnijā, Slovēnijā, Gruzijā, ASV un arī eksotiskākās valstīs – Taizemē, Indijā, Turcijā un citur.

3 komentāru
  1. Mojens! Itālijas virtuve ir dievīga, nodzīvoju tur mēnesi, traki feini un nemaz naf jāuzbarojas ar trakajām pastām un pizzam 🙂 vajag tik mācēt atrast īsto sev 🙂 Anglijā virtuve arī laba, tikai nevajag skriet uz McDonalds ieskrietuvēm 😀 man ļoti patika saldais kartupelis angļu gaumē, arī CottagePie bij interesants ēdiens un vispār viretuve tīri ok tik atlak jāsaka – meklējiet visur kko kas jums tīk, neķeriet visu pēc kārtas un izmēģiniet tradicionālo virtuvi! Norvēģijā pūdētās zifytetlers ar bij pabriesmīgas, bet es vismaz zinu kādas tās i`! 🙂

  2. Itālijā, cik atceros, garšīgs bija viss. Dzīvojamies pašos dienvidos mazā ciematā, kur tūristi nav izplatīta parādība. Augļi – fantastika!
    Turcijā viss ēdiens bija ļoti garšīgs, likās ļoooti svaigs un tiešām taišits no svaigiem produktiem, nevis saldētiem vai pusfabrikātiem. Tiesa dzīvojāmies tikai pa Stambulas vecpilsētu, kas tālāk, tas jau man ir noslēpums. Bet austrumu saldumi gan ir dievīgi, cerams, ka arī par to uzrakstīsiet.

  3. Es laikam neesmu sevišķi sajūsmā par britu virtuvi. Drošvien atseviškos restorānos viss ir ok, bet tautas kopējie paradumi ir pabriesmīgi. fish&cips, visadi pork pie, bet klasiskās angļu brokastis godīgi sakot uzdzen šermuļus – noskatieties TRainspotting filmiņu:)

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.