Gatavojam šašliku PAŠAS – padomi un interesantas receptes

Jokā par Latvijas nacionālo ēdienu – šašliku ir liela daļa patiesības, jo šašliks tik tiešām ir ļoti iecienīts visu tautību un vecumu iedzīvotāju vidū. Šodien dalīsimies ar tevi šašlika pagatavošanas noslēpumos, un iepazīstināsim ar oriģinālākām šašlika receptēm, lai tev nebūtu jāapmierinās tikai ar klasiskajām etiķa un majonēzes marinādēm. Arī vēstures stundu par oriģinālo šašlika izcelsmi un receptēm šoreiz izlaidīsim.

Gaļas sagatavošana un marinēšana
Parasti mēs gaļu marinējām vismaz diennakti, tāpēc arī tiek uzskatīts, ka šašlika pagatavošana ir ļoti laikietilpīgs process. Taču patiesībā, piemēram, vistas filejas šašlika marinēšanai pietiks ar pusstundu līdz 40 minūtēm, cūkgaļai – ar vienu līdz divām stundām. Sarkanajai gaļai (liellopam vai jēram) gaļa garšo ļoti labi pati par sevi, tāpēc pat nav nepieciešamības aizrauties ar intensīvām marinādēm – pietiks ar maigu un klasisku garšu, piemēram, kadiķogām, ķiplokiem, sīpoliem vai garšaugiem.
Protams, gaļu vari marinēt arī ilgāku laiku – nekas slikts no tā nenotiks.

Ir pieņemts vienam cilvēkam paredzētai porcijai rēķināt ap 250 g jēlas gaļas. Griežot gabalos gaļu, tā jāgriež pret šķiedru, lai gabaliņi izdotos tādi, kurus ir viegli nokost. Pretēji rīkojas vienīgi ar sarkano gaļu – to var griezt arī pa šķiedru.

Garšīgāki un vieglāk pagatavojami būs nevis lieli gabali, bet sīkāk sagriezti. Ja gatavo cūkgaļas šašliku, pielūko, lai gaļa būtu ar speķīti – bez tā šašliks nebūs pietiekami sulīgs.

Cepšanas process
Pirmais nozīmīgais solis cepšanas procesā ir ogļu sagatavošana. Lai ogles aizdedzinātu, grilšķidruma vietā labāk izmanto gāzes lampu – tā ir nopērkama būvniecības veikalos un noderēs tev visos turpmākajos piknikos. Dedzinot ogles ar gāzes lampu tu, pirmkārt, nodarīsi mazāku kaitējumu apkārtējai videi un izvairīsies no nepatīkamā aromāta, otrkārt, nelietojot grilšķidrumu, šašlika garša ievērojami uzlabosies.

Oglēm ir tikai jākvēlo, nevis jādeg liesmās. Temperatūra ir īstā, ja, paturot roku virs grila, tu to ilgi nevari noturēt.

Svarīgi ir arī tas, kādā augstumā no oglēm atrodas reste, uz kuras šašliks tiks cepts. Pielūko, lai tā nebūtu pārāk tuvu, jo tad gaļa svils, un arī nebūtu pārāk tālu, jo tad gaļa pietiekami neizcepsies. Liekot gaļu uz restes, šašlika gabaliņus liec tos cieši vienu pie otra, jo tā tie labāk izcepsies – karstums netiks tiem garām.

Tas, cik ilgi šašliks jācep, atkarīgs no tā, kādu gaļu tu izvēlējies.

  • Vistas šašlikam pietiks ar 10 – 15 minūtēm. Turklāt uzmanies, jo vistas šašliku viegli var pārcept. Ja, pārgriežot gabaliņu, viducītis vēl nešķiet īsti gatavs, vari šašliku ņemt nost no grila – gabaliņi turpinās gatavoties arī traukā, kurā būsi tos pārlikusi. Kad sāksiet šašliku ēst, tā gatavība būs tieši laikā.
  • Ilgāk cepami ir vistas spārniņi, jo šeit pats galvenais ir garoziņa – jo kraukšķīgāka, jo labāk. Cepot spārniņus, var aiziet arī visas 40 minūtes.
  • Cūkgaļas šašlika gatavošanas laikā nav jābaidās par to, ka gaļu varētu pārcept. Šašliks būs gatavs aptuveni pusstundas laikā, tomēr neaizmirsti gabaliņus periodiski grozīt un pārbaudīt temperatūru (jo uz grila tā ir nevienmērīga – tāpēc var gadīties, ka daži gabaliņi ir izcepušies ātrāk, bet citi – vēl nav gatavi).
  • Sarkanās gaļas šašliks gatavojams pēc izjūtām – citiem garšo labi izcepta gaļa, citiem patiks, ja tā būs mazliet apsvilināta, bet viducītis būs pajēls. Labi izcepts šašliks pagatavojams 20 minūtēs, vidēji cepts – 10 minūtēs, bet vidēji jēls – 5 minūtēs.

Cepšanas laikā neskādēs šašliku un grilu pieskatīt, aplaistot pasākumu ar mazliet ūdens – tas vajadzības gadījumā mazinās temperatūru un apdzēsīs liesmas, ja tādas radušās, un tajā pat laikā neietekmēs gaļas garšu. Daudzi aplaistīšanai izmanto alu, taču tas šašliku nepadarīs labāku – tāpēc labāk to lietot tā, kā ierasts 🙂 Nav ieteicams šašliku aplaistīt ar marinādi, jo tās sastāvā esošās eļļas un citi produkti var sākt degt, un rezultātā tavs šašliks būs sasvilis un nebūs nodabūnams nost no restes.

Lai veicas šašlika gatavošanā un cepšanā! Lieki teikt, ka pašgatavota šašlika garšu nevar pat salīdzināt ar veikalos pirktajiem, turklāt tā pagatavošana neprasa pārcilvēciskas pūles. Kā solījām, šeit arī pāris receptes, ar kurām pārsteigsi ģimeni un draugus – šoreiz tās ir ar savu odziņu.

Vistas šķiņķīšu šašliks
1 kg vistas šķiņķīšu bez kauliem
100 ml kokospiena
30 ml tumšā balzamiko etiķa
30 ml sojas mērces
50 ml citrona sulas
50 gr ķiploka
100 gr sīpola
Šķipsniņa vanilīna
Sāls pēc garšas.
20 ml eļļas
Smalki sagriez sīpolu, saspied ķiploku, sajauc visas sastāvdaļas kopā. Marinē gaļu 40 minūtes.

Cūkgaļas šašliks
1 kg cūkas krūtiņa
3 āboli
100 ml ābolu etiķa
50 gr ingvera saknes
100 g sīpola
20 gr sinepju
Timiāns
Lauru lapas
Sāls un cukurs pēc garšas
20 ml eļļas
Cūkas krūtiņai noņem ādu, sagriez aptuveni 2 cm lielos gabaliņos. Veselus ābolus sagriez šķēlēs, sarīvē ingvera sakni, smalki sakapā sīpolus. Sajauc visas sastāvdaļas kopā, marinē aptuveni divas stundas. Kopā ar gaļu var cept arī ābolus.

Vistas spārniņi
1 kg vistas sparniņu
1 kg persiku
100 gr tomātu pastas
50 gr ķiploka un sīpola
20 gr ingvera saknes
20 gr brūnais cukurs
50 ml ūdens
30 ml Worcester mērce
20 ml eļļas
10 piparu graudi
200 gr paprikas
0.5 gr čili
Visas marinādes sastāvdaļas sablenderē un liek masu karsēties līdz 60 grādiem. Pārlej spārniņus ar gatavo marinādi, atdzesē un ļauj ievilkties vēl pusstundu.

Jaunlopa filejas šašliks
1 kg jaunlopa filejas
10 gr kadiķogu
100 gr ķiploku un sīpolu
5 gr rozmarīna
5 gr citrona miziņas bez baltuma
20 ml eļļas
5 gr kartupeļu ciete
sāls, pipari, cukurs pēc garšas
Kadiķogas saspaida, sīpolus un ķiplokus smalki sagriež, rozmarīnu saplūkā, visu savieno kopā. Gaļu griež pa šķiedru šķēlītēs un marinē vienu līdz divas stundas.

Ja vēlies savam šašlikam – šedevram pievienot punktiņu uz i, ketčupu šoreiz noslēp un tomātu mērcīti pagatavo pati. Kā to izdarīt, lasi šeit: http://garsasbaudas.espati.lv/index/view/id/85/Garsigi-un-negrekojot-Otra-serija—merces/

10 komentārs
  1. muusu ģimenei vienmēr vislabāk garšojis mammas gatavotais šašliks,tādu veikalā nedabūt!tagad lasot žēl ka gaļu jau neēdu 7 gadus jo pirms tam ar gardu muti notiesāju šo gardumu!

  2. Nopirku maxima šašliku – ar marinādi pārsūcinātus, pārsālītus gaļas klučus – bez šņabja nevārēja iekšā dabūt. Pēc tam domāju visu cauru dienu – no kā īsti man slikti bija – no šņabja vai šašlika
    Morāle sekojoša – gatavojiet mājās

  3. Iesaku izmēģināt vistas fileju iemarinētu pa nakti- brūkleņu (spilvas)ievārijumā/ vai brūkleņu desretā un greifrūtā 🙂 Labākais šīs vasaras atradums

  4. Kāds nezin kur var dabūt šašlika recepti, ko mārtiņš sirmais gatavoja 14. jūnijā.?
    tur bija kautkas ar kefīru..utt.
    ??

  5. Ievai – padalīsies ar recepti brūkleņu / greipfrūtu marinādei ?
    Paldies jau iepriekš !

  6. Ljoti garshiga un atra recepte bbq – vistas shkjinjkjiishi.
    Samet vistas skjinkiisus blodaa (kastrolii). Liek klat kjinas saldskabo merci(ta kas caurspidiga, zhelejveidiga ar mazitiniem chili gabalinjiem iekzha), olivellju un rapshu ellju (rapshu ellja dod vistai miikstumu un tad nevajag pateereet tik daudz olivelljas), rupji saberztos melnos piparus (ne bumbinjas, ne pulveri), sarkano saldo papriku un saals vietaa (taa padariis jebkuru galju sausu) sojas meerci. To visu ar rokaam samaisiit, patureet pusstundu ievilkties un tad – uz resteem. Tad , kad vistas skinkiisi uz resteem ir apgriezti, tad pirms njemshanas nost var uzpilinat atlikusho meerci, bet nav obligati. Shadi eed vistas galju pie Vidusjuras. Ar etikjiem paaraak neaizraujas. 🙂

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.