GAVĒNIS – dvēseles un miesas attīrīšanai

Gavēnis ir gandrīz visu pasaules lielāko reliģiju un dzīves filozofiju sastāvdaļa. Tomēr ikdienā bieži vien tiek pārprasta tā nozīme.

Kāpēc jāgavē
Gavēni simboliski var uzskatīt par sevis attīrīšanu. Kad atbrīvojies no visa liekā un netērē nedz laiku, nedz spēku pārtikas meklēšanai un gremošanai, saasinās uztvere un jutība. Līdz ar to ir vieglāk pārvērtēt dzīves jēgu un ieklausīties sevī. 
Kristieši gavēšanu uzskata par simbolisku gatavošanos Jēzus augšāmcelšanās svētkiem – Lieldienām. Šajā gadījumā apzinātu ierobežojumu uzlikšana sev ir tāda kā dvēseles un gara audzināšana.

Pat ja neesi ticīga, ir vērts kaut reizi mūžā izmēģināt ieturēt gavēni. Kaut vai tāpēc, ka mūsdienu dzīve rada pārsātinājuma sajūtu. Droši vien esi ievērojusi, ka ar laiku sajūsma par vienmēr pieejamo desu, saldajiem sieriņiem un šokolādes konfektēm ir zudusi. Tā īsti nespējam novērtēt arī izcilas delikateses. Bet pēc gavēšanas, kad vairāk nekā mēnesi visi gardumi liegti, tie atkal atgūst garšu, un tu izbaudīsi sen aizmirsto sajūsmu, kad garšas kārpiņas baudā noskurinās.
Tā kā gavēšana saistās arī ar savu paradumu izmaiņu, tā ir lieliska iespēja mainīt lietas, kas tev sevī nepatīk. Piemēram, kļūt laipnākai vai iecietīgākai.

Gavēņa dažādie veidi
Lai gan lielākoties gavēni saprotam kā badošanos, tā nebūt nav. Gavēnis ir atturēšanās laiks. Un ne vienmēr jāatturas no pārtikas.
Dažādu konfesiju un reliģiju novirzienos tiek izteiktas dažādas prasības gavēšanas laikā, tomēr tām visām ir kas kopīgs – šai laikā cilvēki tiek aicināti ievērot mērenību.
Tomēr šim lēmuma jānāk no sirds, jo diezin vai kādu pozitīvu efektu gūsi, ja gavēšanu uzskatīsi par nepatīkamu pienākumu vai veidu, kā sevi sodīt par, tavuprāt, nekrietnu rīcību.

Vispirms izvēlies, kā gavēni ieturēsi. Viens no stingrākajiem gavēņiem pieprasa, lai tā laikā tiktu dzerts tikai ūdens un zāļu tējas. Tomēr, ņemot vērā, ka gavēnis ilgst 40 dienas, šādu ēšanas režīmu ieviest drīkst tikai retais. Ilgstoša badošanās var saasināt hroniskas kaites vai radīt jaunas veselības problēmas. Tāpēc, ja esi nolēmusi rīkoties tik radikāli, vislabāk iepriekš konsultējies ar savu ģimenes ārstu.

Pie stingrā gavēņa jāpāriet pakāpeniski, vismaz pāris dienas pirms tā lēnām samazinot ēdiena daudzumu un ļaujot organismam aprast ar jauno situāciju.
Arī pēc gavēšanas nedrīkst uzreiz nodoties ēšanas priekiem. Atpakaļ pie normālas pārtikas pāriet palēnām, sākot ar vieglām augļu sulām, salātiem un tikai palēnām pārejot pie nopietnākas barības.

Daudz biežāk izplatīts ir daļējs gavēnis, kuram ir daudz un dažādu variāciju. Stingrākie noteikumi paredz, ka tā laikā jāiztiek vienīgi ar augu valsts izcelsmes produktiem un medu. Mazliet pielaidīgāki gavēņa ieturētāji atturas no gaļas, bet ēd zivis un olas. Gavēni var ievērot, arī ēdot visu pierasto, tikai mazākās porcijās un nelietojot saldumus vai citus našķus.
Man daudz pieņemamāks un arī nozīmīgāks šķiet gavēnis domās un darbos. Tā kā gavēnis ir atsacīšanās laiks, nav teikts, ka to var realizēt, vienīgi ierobežojot pārtikas jomu.

Gavēņa laikā būtu ieteicams atturēties no naida, strīdiem un citām negatīvām emocijām un to izpausmēm. Tas ir laiks, ko veltīt pārdomām par dzīvi un, ja esi ticīga, reliģiskām tēmām. Vari gavēt, šīs 40 dienas atsakoties no šopinga un skaļām izklaidēm. Un ietaupīto naudu ziedot labdarībai. Tas radīs tevī pacilātību un svētku noskaņojumu.
Savukārt veselīga gavēšana, ko ievēro daudzi kristieši, ir atteikšanās no alkohola, cigaretēm vai, piemēram, kafijas.

Gavēnis, kā attīrīšanās
Bieži vien gavēni uztveram kā sevis attīrīšanas procedūru. Tomēr badošanās nav labākais veids, kā sevi attīrīt no organismā uzkrātajiem sārņiem. Tam daudz piemērotākas ir īpaši izstrādātas attrīšanās programmas. Protams, tas, ka gavēņa laikā nepārēdīsies, neēdīsi taukainus un smagus ēdienus, dos savu ieguldījumu arī pašsajūtā.

Pats galvenais – atturoties  no pārēšanās , uzdzīvošanas un sevis un apkārtējo graušanas, daudzas lietas ieraudzīsi citās krāsās. Un tādējādi tiek attīrīta dvēsele. Iespējams, ka jutīsi garīgu pacēlumu un spēsi priecāties par kaut ko tādu, kas agrāk šķita pašsaprotams. Un varbūt atbrīvosies no kāda sev nevēlama netikuma – smēķēšanas, nesavaldības vai kā cita. To novērtēsi gan pati, gan tavi radi un draugi. Un tas patiešām ir brīnišķīgi.

6 komentāru
  1. Varu palielities, ka es ari shogad pirmo reizi gaveju. Pirmajas dienas bija gruti saprast ko est, bet nu jau esmu atklajusi daudz labu lietu no kuram var pagatavot edienu no neliegtajiem produktiem. Tachu visgrutak ir savakties un savaldities kad ir darishana ar riebigiem cilvekiem:))

  2. kristiigaa ticiiba nevienu vaardu nesaka par gaveeshanu – kaa badoshanos. Iipashas prsiibas netiek uzstaadiitas eeshanai. vieniigais aicinaajums – attureeties no laiciigaam izpriecaam, pastiprinaati ieveerotu tuvaako un Dieva miilestiibu, baushljus un likumus, kaa arii, lai mekleetu Dieva zheelastiibu, luudzoties un pienjemot sveetos Sakramentus.
    Autor, nemaldiniet cilveekus!!! Ja sludinaat kaadu dieetu, tad nejauciet to ar dveeseles attiiriishanu.

  3. Visi laiku biju naidā ar savu vīramāti.Arī vīram biju liegusi tikties ar viņu.Šogad gavēņa laikā nolēmu to visu labot un ieteicu vīram,ja vēlas, lai brauc un padzīvo pie savas mammas cik pats vēlas,ko viņš ar lielu prieku pieņēma.Tagad vīrs dzīvo pie savas mammas.Es domāju priecīgi esam mēs visi trīsi,bet šķiet visvairāk es pati.

  4. Tuvojas nākamais gavēnis jau 28 novembrī līdz 7 janvārim,kuru atkal mans vīrs pavadīs pie savas mammītes,vismaz tā mēs vienojāmies.Tā būs mana kārtējā nodeva un labās gribas izpaušana vīram un viņa mammīteI.Pagājušais gavēnis mums beidzās nevis 5.aprīlī,bet gan vīrs no mammītes pārradās 10.jūnijā,meitas dzimšanas dienā.Arī pa visu gadu viņš ļoti daudz dzīvojās pie savas mammītes,kam ar lielāko prieku es devu savu svētību.Es tā skatos,ka citiem gavēnis saistās ar gaļas neēšanu,bet es domāju,ka tas galvenais ir attiecību sakārtošana.

  5. Gavēšana ir LŪGŠANA + neēšana vai kāda mērenības ievērošana. Kāpēc te par gavēšanu sauc badošanos vai diētas ievērošanu, nav saprotams.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.