Ginesa rekordistes – iesnas

Aukstā sezona gandrīz jau beigusies, bet tās pavadone – iesnas – tikai pieņemas spēkā. Līdz ar pavasara slapjdraņķi tek arī bērnu deguni. Cik nopietna slimība ir iesnas un vai tā jāārstē?

Iesnas var izraisīt vairāk nekā 200 dažādu vīrusu, kas izplatās gaisā ar pilieniem. Tāpēc ik gadu ikviens bērns ziemas sezonā vairākas reizes izslimo iesnas. Tā nu iesnas jeb rinīts ir godpilni nopelnījis pirmo vietu Ginesa rekordu grāmatā kā visbiežāk izplatītā slimība.
Tomēr, lai cik parastas un ikdienišķas ir iesnas, tā ir vīrusu izraisīta saslimšana (vēl mēdz būt arī alerģiskās iesnas, par kurām šoreiz nerakstīšu), ko ignorēt nedrīkst. Īpaši svarīgi iesnas ārstēt pareizi, ja ar tām slimo bērns – jo mazāks slimnieciņš, jo ātrāk iesnas var izraisīt nepatīkamas komplikācijas. 

Atkal iesnas
Statistiska liecina, ka vidēji bērns, kurš neiet dārziņā, pie iesnām tiek aptuveni deviņas reizes gadā, savukārt bērnudārzniekam nav nekas neparasts pat 12 un vairāk saslimšanas gadījumu viena gada laikā. Pēc pāris gadu imunitātes trenēšanas mācību iestādē saslimšanas biežumam vajadzētu samazināties līdz aptuveni sešiem iesnu gadījumiem viena gada laikā. Tomēr tas ir ļoti individuāli.

Nereti iesnu pavadonis ir arī apsārtis un sāpošs kakls.
Diemžēl no pilošiem degunteļiem savu atvasi pasargāt nevar pat ļoti piesardzīgi vecāki. Pat, ja bērns dzīvos nošķirti no vienaudžiem, vīrusus uz mājām var atnest kāds no mājiniekiem. Dažreiz spilgti darbojas princips – jo sterilāka vide, jo mazulis vairāk slimo.
Par to, ka iesnas saķertas, liecina simptomi, kas var izpausties jau pāris stundu laikā pēc kontakta ar vīrusa pārnēsātāju. Lai gan lielākoties deguna nedienas sākas vairākas dienas pēc aplipšanas. No sākuma mazais šķauda, tad no deguna sāk parādīties ūdeņaini izdalījumi, kas pamazām kļūst biezāki un dzeltenīgi vai zaļgani.
Mazākiem slimnieciņiem nereti ir arī nedaudz paaugstināta temperatūra.
Vecākiem jākļūst piesardzīgiem, ja iesnas mazajam ir tikai vienā deguna nāsī. Iespējams, ka šādām dīvainām iesnām iemesls meklējams deguna atverē. Mazi bērni mēdz degunā iebāzt dažādus priekšmetus, kas kopā ar iesnām cenšas atkal nokļūt brīvībā.

Kaujas plāns

Ja ar iesnām slimo bērniņš līdz gada vecumam, noteikti nepieciešams sazināties ar savu ģimenes ārstu. Diemžēl zīdainīšiem iesnas ir ļoti nopietna slimība, jo mazie cilvēciņi vēl nemāk elpot caur muti, tāpēc aizlikts deguns apgrūtina bērna ikdienu. Bērniņš nespēj normāli izgulēties un paēst.

Ja mazajam ir aizlikts deguntiņš, bet nav paaugstinātas temperatūras, ikdienas pastaigas atlikt nevajadzētu, ja vien ārā nav lietus, stiprs vējš vai ļoti zema temperatūra. Svaigā gaisā bērniņam būs vieglāk elpot un viņš labāk izgulēsies.
Lai mazais spētu paēst, pirms ēšanas un arī gulētiešanas deguntiņš jāiztīra. To var darīt, izmantojot speciālus sūknīšus vai vienkārši maza izmēra klizmas baloniņu. Ja bērns joprojām nespēj paelpot caur degunu, var lietot Vibrocil pilienus, kas mazina deguna gļotādas tūsku. Citus iesnu pilienus bez ārsta norādījumiem izmantot nevajadzētu – īpaši bīstami mazajiem ir līdzekļi, kas satur kamparu vai mentolu, jo tie var izraisīt elpošanas traucējumus un krampjus. Arī lielākiem bērniem iesnu pilienus bez konsultēšanās ar ģimenes ārstu lietot nav ieteicams. Lai gan tie palīdz vieglāk elpot, lielākoties pilieni neārstē, bet, ilgstoši lietoti, gan pilieni, gan ziedes var bojāt deguna skropstiņepitēliju, radot problēmas nākotnē un pat hroniskas iesnas. 

Lielākiem bērniem jāmāca pareizi šņaukt degunu. Tas jādara, vienu nāsi aizspiežot un caur otru pūšot gaisu. Šņaukt degunu nedrīkst pārāk stipri, labāk pa nelielam šņaucienam vairākas reizes pēc kārtas.
Ja šķiet, ka degunā vēl palikuši izdalījumi, tos tomēr nevajadzētu tīrīt ar vates kociņiem vai citiem priekšmetiem, jo tādējādi vari savainot deguna gļotādu.

Pēc vairākām iesnainām dienām lielākoties āda ap deguna atverēm sasprēgā un kļūst ļoti jutīga un pat sāpīga. Lai sasprēgājušo vietu ātrāk sadziedētu, šai zonai vari lietot kādu speciālu, dziedējošu krēmu, piemēram, Bephanten. Tāpat arī svarīgi ir kabatlakatiņi, ko izmanto deguna slaucīšanai, – vislabāk izvēlēties pēc iespējas mīkstāka materiāla vienreizlietojamos.

Lai gan mazo slimnieku gribas pēc iespējas siltāk ievīstīt un iepakot, lai pasargātu no slimošanas, no tā vajadzētu atturēties. Lūkojies, lai mazajam ir silti (kājās var uzvilkt vilnas zeķītes), bet ne karsti. It īpaši, ja bērniņam ir nedaudz paaugstināta temperatūra.

Svarīgi ir arī pietiekami bieži vēdināt telpas. Lai atvieglotu elpošanu iesnu laikā, palīdz gaisa mitrināšana. To var darīt ar speciālām ierīcēm, bet var izmantot arī lētāku metodi. Uz radiatoriem salikt nelielus trauciņus ar ūdeni vai samitrinātu dvieli.
Deguna gļotādu var mitrināt arī ar aptiekās speciāli nopērkamajiem jūras ūdens šķīdumiem. Tomēr pārlieku ar tiem aizrauties nevajadzētu, jo deguna gļotāda ir viegli savainojama. Bet lielākoties bērni procedūrai pretojas, tādējādi palielinot risku, ka uzgalis var sabakstīt nāsis. Turklāt no procedūras ir maza jēga, ja pēc tās bērns ir tik ļoti noraudājies, ka deguns piepildījies ar jaunu puņķu devu.

Lai iesnu laikā saldāks miedziņš, gultas galvgali var nedaudz pacelt. Un labāk spilvenu palikt zem matrača, lai visa gultiņa būtu nedaudz slīpa, nevis guldīt mazo spilvenos.
Uz veselību!

1 komentārs
  1. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc gaidu vasaru. Tie mūžigi pilošie deguni briesmīgi apnikuši.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.