Interesanti galamērķi. Maķedonija: kontrastu valsts

Ar šo rakstu aizsākam jaunu sēriju "Interesanti galamērķi". Tās veidošanā aicinām piedalīties arī Tevi un iesūtīt mums savu brīnišķīgāko un neaizmirstamāko ceļojumu aprakstus. Labākie no tiem tiks publicēti portālā espati.lv! Šoreiz – kādas dāmas ceļojums uz Maķedoniju.

Maķedonijas Republika, valsts Eiropā, starptautiskais nosaukums – "Bijusī Dienvidslāvijas Republika Maķedonija" (the former Yugoslav Republic of Macedonia). Maķedonija atrodas Eiropas dienvidos, pašā Balkānu kalnu sirdī. Tā robežojas ar Grieķiju, Bulgāriju, Serbiju un Kosovu. Maķedonija ir valsts ar bagātu un senu vēsturi, tā aizņem daļu no senās Maķedonijas provinces (Maķedonija/Grieķija), kur dzimis Aleksandrs Lielais – Ēģiptes, Grieķijas, Mazāzijas un Persijas iekarotājs, tādēļ aizvien pastāv strīds par Maķedonijas Republikas nosaukumu.

Līdzīgi kā Latvijā maz zinām par šo valsti, arī Maķedonijā tikai retais ir dzirdējis par Latviju.

Līdzīgas domas arī bija Valērijai Minajevai, SIA Tilti projektu vadītājai, aizbraucot uz Maķedoniju un saprotot, ka neko nezina par šo valsti.
Apmeklēt Maķedoniju Valēriju uzaicināja draudzene, kura jau pusgadu tur dzīvo un strādā. „Gribēju apvienot lietderīgo ar patīkamo, jo sen neesmu redzējusi draudzeni un bija pienācis laiks atvaļinājumam,” stāsta Valērija. Uz Maķedoniju viņa devās kopā ar draudzeni.
Pats grūtākais bijis saplānot pārlidojumu. „Iegādāties biļetes uz Maķedoniju ir diezgan sarežģīti, jo no Latvijas nav tiešo reisu un bija jāmeklē citi varianti. Mēs laikus sākām skatīties aviobiļetes. Sākumā mums vajadzēja atrast biļetes no Rīgas uz Vīni un tad no Vīnes uz Maķedoniju. Mēs ļoti ilgi meklējām piemērotus reisus, lai nebūtu ilgi jāgaida starp reisiem un nebūtu pārāk dārgas aviobiļetes. Maķedonijas aviosabiedrība aviobiļetes sāk pārdot tikai divas nedēļas pirms lidojuma un biļetes nekā citādi nevar iegādāties. Divas nedēļas pirms brauciena mēs vēl skaidri nezinājām, vai ceļojums notiks vai tomēr mēs paliksim mājās,” atceras Valērija.

Kas bijis visneaizmirstamākais
Dabas skati noteikti paliks atmiņā uz ilgiem laikiem; arī Skopjes Turku tirgus apmeklējums.

Kādas ir aptuvenās cenas
Cenas, kopumā ņemot, ir ievērojami zemākas par cenām Latvijā. Piemēram, pusdienas Skopjes restorānā ar vīnu un vismaz trim ēdieniem izmaksās aptuveni 5–6 latus. Citās pilsētās cenas ir zemākas.

Kas jāņem vērā, plānojot ceļojumu uz Maķedoniju?
Pirmkārt, visizdevīgāk iegādāties aviobiļetes uz diviem savā starpā nesaistītiem reisiem – sākumā no Rīgas līdz Stambulai vai Vīnei, tad vadoties pēc Maķedonijas aviolīniju piedāvājuma. Otrkārt, jāpadomā par savu garderobi – jo vienkāršāks un neuzkrītošāks ir apģērbs, jo labāk. Gadījumā, ja jums nav paziņu šajā valstī, vislabāk doties ceļojumā ar personisko auto, jo iekšējo maršrutu autobusus izmantot nav pārāk ērti. Arī tad, ja braucat ar savu mašīnu un izdomājat paceļot pa Maķedoniju, rūpīgi jāizplāno maršruts un jābūt pārliecinātam par tā pareizību. Un pēdējais ieteikums – vienatnē labāk nebraukt. Kopā ar draudzeni vai vairākām draudzenēm, bet vislabāk – ar stiprā dzimuma pārstāvi. Drošāk.

Kontrastu valsts
No lidostas līdz galvaspilsētai Skopjei bija jābrauc 20 minūtes. „Mēs braucām ar taksometru un pēc kāda laika jautājām, cik tālu vēl līdz galvaspilsētai, taksometra vadītājs teica, ka esam jau pilsētā. Taču pēc skata aiz loga to gan nevarētu pateikt, jo ēkas ir nelielas, mašīnu nav daudz un galvenais: pa ielu staigā ēzeļi, zirgi,” viņa atceras.
Maķedonijā pirmais Valēriju pārsteidza siltais laiks, ļoti košas krāsas un kontrasti, kas ir ļoti spilgti un ik visur. Piemēram, blakus dārgam veikalam var atrasties mazs kiosks, aiz kura staigā zirgi.
Ceļot pa Maķedoniju tikai ar tūrisma ceļvedi rokās var izrādīties diezgan sarežģīti. Taču maķedonieši ir ļoti draudzīgi un, ja vien spēs ar jums saprasties, noteikti centīsies palīdzēt, taču ir daudz drošāk ceļot ar cilvēku, kurš kaut mazliet zina maķedoniešu valodu un ir priekšstats par valsts tradīcijām.

Pilsēta
Maķedonijas galvaspilsēta ir Skopje. Tajā dzīvo apmēram puse valsts iedzīvotāju. To divās daļās sadala Vardaras upe, kas kalpo gan par fizisku, gan simbolisku robežu starp maķedoniešiem un albāņiem – otru lielāko etnisko grupu Maķedonijā. Katra pusē ir sava dzīve, tradīcijas. Valērijai bija ļoti interesanti salīdzināt šīs divas dažādās pilsētas daļas. Viena ir eiropeiskāka, ļoti mūsdienīga un atraktīva, savukārt otra pilsētas daļa, kur dzīvo albānieši, ir ļoti konservatīva, ar saviem noteikumiem un tradīcijām.
Valērija iesaka apmeklēt kādu no klosteriem vai dievnamiem, īpaši, ja tas atrodas augstu kalnos. Atmiņā paliek skats no virsotnes, kas ir fantastisks, un gaisotne ir vārdiem neaprakstāma.

Klimats
Maķedonijā valda Vidusjūras klimats. Vasaras ir sausas un karstas, vidējā gaisa temperatūra jūlijā ir no +25 °C līdz +28 °C. Ziemas ir maigas, janvāra vidējā temperatūra no +4 °C līdz +12 °C. Vislabākais laiks ceļošanai ir no marta līdz maija vidum vai no oktobra vidus līdz decembrim. Maķedonijā nokrišņu daudzums ir līdzīgs kā Latvijā, tomēr tā atrodas vairāk uz dienvidiem, tāpēc vidējā gada temperatūra ir vismaz par pieciem grādiem augstāka nekā Latvijā. Maķedonija atrodas uz mērenās un subtropu joslas robežas. Vasara Maķedonijā ir sausa un karsta, tāpēc apģērbam jābūt vieglam, bet apaviem – ērtiem. Ziemas periods Latvijas iedzīvotājam Maķedonijā vairāk liksies kā mūsu pavasaris – ap 15 °C.

Drošība
Ir daudz dzirdēts par nemieriem Maķedonijā un militārajiem pasākumiem 90. gadu sākumā. Tas viss prātā un izraisa nedrošu sajūtu, it īpaši, ja pilsēta nav labi zināma. Ja tā, tad labāk vienai pašai nekur neiet, jo tā ir cita valsts ar savām tradīcijām un kultūru. Maķedonieši ir temperamentīgi cilvēki, un labāk ar viņiem draudzēties, bet vēl labāk turēties no viņiem pa gabalu. Tā kā Maķedonijā tūrisms vēl tikai sāk attīstīties un tūristu nav īpaši daudz, vietējie iedzīvotāji vēl diezgan atklāti reaģē uz tūrismu. Reakcija ir līdzīga kā mums, kad pirms pieciem sešiem gadiem Latviju sāka apmeklēt eiropieši: „Re, skaties, tūrists!” Līdzīga situācija šobrīd ir arī Maķedonijā, dažreiz Valērijai gribējies uzvilkt parandžu, lai neviens uz viņu neskatītos. Taču, pateicoties tam, ka Valērija un viņas draudzene pastaigājās kopā ar bērnu ratiņiem, viņām neviens nenāca klāt. Tas atturējis vīriešus viņām tuvoties, taču Valērija pieļauj, ka tad, ja viņa būtu viena, viss būtu sarežģītāk.

Transports
Ceļi ir nekādi, uz tiem valda haoss, cilvēki brauc, kā grib, apstājas, kur pašiem vajag, nevis tur, kur ir atļauts. Ja gadījumā autovadītājam kaut kas nepatīk, viņš mierīgi signalizē, izsakot savu neapmierinātību. Biežie vien pat nevar paiet pa gājēju ceļu, jo to aizņem automašīnas. Valērija stāsta, ka automašīnas tur ir ļoti dažādas: tik vecas, ka tas vispār šķiet brīnums, ka tās vēl brauc, un turpat blakus var braukt pēdējās modes mašīna. Nevienu reizi Valērija neesot redzējusi policiju.
Sabiedrisko transportu var izmantot tikai tad, ja skaidri zini, uz kurieni gribi aizbraukt, taču droši var izmantot taksometru pakalpojumus, jo tas nav dārgi, piemēram, par braucienu no pilsētas centra uz lidostu mēs samaksājām 80 santīmus. „Tas ir ļoti lēti, jo braukt vajadzēja kādas 15 vai 20 minūtes,” viņa saka.

Valoda
Maķedonijā runā maķedoniešu valodā, kas pieder pie dienvidslāvu valodu grupas. Ja ir zināma krievu vai angļu valoda, tad ar vietējiem iedzīvotājiem viegli var atrast kopīgu valodu.

Vietējā virtuve
Valērija iesaka izbaudīt vietējo virtuvi un izmantot iespēju nogaršot Maķedonijā audzētos augļus. Ziemā visa Maķedonija smaržo pēc ceptiem pipariem, visi staigā ar piparu pilniem maisiem. Sākumā tas Valērijai likās dīvaini, taču izrādījās, ka saldie pipari ir Maķedonijas nacionālo ēdienu galvenā sastāvdaļa. Maķedonijas nacionālā virtuve ir ļoti garšīga, to droši var dēvēt par mājas virtuvi, jo viss ir ļoti vienkārši pagatavots, piemēram, gaļa ar dārzeņiem, taču ēdiens ir tik garšīgs un pasniegts kā mājās.
Kafejnīcas un restorāni pārsvarā ir ļoti vienkārši, neuzkrītoši un vairākas vietas ir noformētas padomju laiku stilā – uz sienām ir PSRS karogi, plakāti un uzraksti, kas uzreiz liek atcerēties citus laiku.

Ekskursijas
Skopje ir pilsēta, pa kuru var staigāt un staigāt un visu laiku būs interesanti, jo katrai ielai ir savs stāsts. Divu dienu laikā mēs izstaigājām nelielu pilsētas daļu. Tā kā mums ļoti paveicas ar laiku – spīdēja saule un bija silti, mēs negājām uz muzejiem, bet gan devām priekšroku pilsētas tirgum. Skopjes tirgus ir īpaša vieta, kur var iegādāties visas iedomājamās lietas, taču smaka, ko veido svaiga gaļa un zivis, neļauj tur atrasties ilgu laiku un ātri vien gribas iet prom.
Ja ir laiks un vēlēšanās – noteikti jāizmanto izdevība un jāaizbrauc līdz Grieķijai – vilciena biļete maksā nepilnus sešus latus – lētāku variantu grūti var iedomāties. Īpašu izklaides un kultūras programmu Valērija ar draudzeni nebija izvēlējušās, bet gan vienkārši staigāja pa ielām un baudīja saules siltumu.

4 komentāru
  1. vo!!! šitas ir labais – ja nevar aizbraukt tad vismaz var palaizīties gar ceļojuma aprakstiem un bildēm.
    Pie rakstiem gan vēl prasītos kartes attēls ar attiecigo valsti, saiti uz kvalitatīvāko šīs valsts turisma lapu un pārkatamu pamat informāciju par valsti – valuta, iedzivotaji, galvaspilsēta, tālr. kods utml

  2. mulkiibas…..nodziivoju Makedonijaa (Strugā)devinjus meenesus…tai skaitaa ziemas laiku….ziema likaas daudz aukstaakaa kaa pie mums seit un sniegs ar diezgan bija….!Cilveeki loti draudziigi un atsauciigi!skaistas vietas nu pasaka….pasu aciim tas jaredz…….

  3. Biju Maķedonijā 2014.gadā aprīļa beigās. Praktiski visur pieņēma eiro. Ceļi vidēji, apmēram kā daudzviet Latvijā, ārpus nesen renovētajiem ceļiem. Cilvēki normāli, daži, gados vecāki zina kur Latvija un Rīga. Cenas restorānos salīdzinoši lētas, ēdienu kvalitāte teicama, rakija laba un lēta. Bija Impro ceļojumi ekskursija, noritēja normāli. Papriku nemanīju. Daba lieliska, īpaši Ohridas ezers. Ja varat, aizbrauciet.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.