Kā aizņēmējam justies droši

Internetam izplatoties, arvien biežāk var dzirdēt stāstus par krāpniekiem internetā. Protams, viņu galvenais mērķis ir iegūt finanses, tāpēc krāpnieki īpaši aktīvi ir tur, kur apgrozās nauda, tātad arī kreditēšanas nozarē. Lai justos droši, ka aizņemoties netiekat apkrāpts, ieteicams aizņemties tikai no zināmiem aizdevējiem, turklāt rūpīgi iepazīstoties ar visiem aizdevuma nosacījumiem un līguma saturu.

Kādas iespējas pastāv 

Kreditēšanas nozarē darbojas divu kategoriju kreditori: bankas un nebanku aizdevēji. Aizdevumu statistika parāda, ka cilvēki ilgākus un apjomīgākus kredītus parasti ņem bankās (vidējā patēriņa kredīta summa ir ap 6300 eiro), savukārt mazākus un īsākus – pie nebanku aizdevējiem (vidējā patēriņa kredīta summa – ap 530 eiro). Tas skaidrojams ar to, ka banku aizdevumi patiesībā sākas tikai no 300-500 eiro un aizdevumu piešķiršanas process ir ilgāks. Tomēr būtībā nav īpašas starpības, kur aizņemties, jo pakalpojums ir viens un tas pats. Svarīgākais būtu pievērst uzmanību nosacījumiem: kopējai atmaksas summai, gada procentu likmei, ikmēneša maksai un aizdevuma atmaksas termiņam.

Kā noskaidrot, vai aizdevējs ir godprātīgs

Ir dažādi veidi, kā pārliecināties, vai aizņemies pie uzticama aizdevēja. Pirmais ir pārbaudīt, vai aizdevējs atrodams Latvijas Bankas Kredītu reģistra datos vai Patērētāju aizsardzības centra reģistrā. Ja aizdevējs tur atrodams, tātad aizdevējs likumdevēja priekšā atzīts par drošu un var izsniegt aizdevumus. Līdz ar reģistra datiem papildus ieteicams izpētīt arī to, kādas atsauksmes par aizdevēju atrodamas internetā, tomēr jāņem vērā, ka parasti atsauksmes raksta tikai pēc negatīvas pieredzes. Kas nozīmē, ka atsauksmes var būt subjektīvas.

Arī kredītu salīdzināšanas portāls Sortter ir viens no filtriem: iespēja, kā izslēgt iespēju aizņemies nedroši. Tas tāpēc, jo Sortter sadarbojas tikai ar Latvijā oficiāli reģistrētiem un godprātīgiem aizdevējiem. Ja aizdevējs atrodams Sortter mājaslapā, tad varat būt drošs, ka aizdevējs nav krāpnieks. Tomēr jāņem vērā, ka arī godprātīgu aizdevēju vidū procentu likmes var būtiski atšķirties.

Kas ir Sortter?

Sortter ir Somijas uzņēmums, kura pamatdarbība ir kredītu salīdzināšana. Nu jau vairāk nekā gadu Sortter pieejams arī Latvijā un pašlaik ik mēnesi ar uzņēmuma mājaslapas palīdzību vairāki tūkstoši cilvēku Latvijā atrod visizdevīgākos kredītus. Sortter darbojas līdzīgi kā Latvijā populārie preču salīdzināšanas portāli salidzini.lv un kurpirkt.lv, kas salīdzina elektronikas un citu preču cenas. Izmantojot Sortter mājaslapu, iespējams gan noskaidrot vidējās procentu likmes aizdevumu tirgū, gan arī atrast savu aizdevēju jebkuram kredīta veidam (Sortter salīdzina patēriņa kredītus, auto un hipotekāros kredītus, kredītkartes u. c. aizdevumus). Papilu tam iespējams izlasīt godīgu, caurspīdīgu un patiesu aprakstu par katru no kreditētājiem. 

Līdzās kredītu salīdzināšanai Sortter arī veido informatīvu blogu ar ieteikumiem, kā ietaupīt, ieguldīt un vienkārši – kā dzīvot labāk. Starp bloga ierakstiem var meklēt rakstus par to, kā aprēķina algas nodokļus, kur atrast labāko auto kredītu vai kā nodrošināt lielāku pensiju. Sortter blogs pieejams šeit.

Kādi ir galvenie aizņemšanās riski? 

Trīs galvenie riski aizņemoties saistās ar nespēju aizdevumu atdot, slēptiem kredīta nosacījumiem vai lieliem procentu maksājumiem. Visus šos trīs riskus iespējams mazināt, izmantojot Sortter kā aizdevumu salīdzinātāju. 

  1. Pirmkārt, Sortter salīdzina aizdevumus tikai pie tiem aizdevējiem, kas neslēpj savus aizdošanas nosacījumus. 
  2. Otrkārt, iespējams izvēlēties zemākās procentu likmes, kas tirgū pieejamas, jo tās visas apkopotas vienuviet. 
  3. Treškārt, zemākas procentu likmes nozīmē mazāku potenciālo nespēju aizdevumu atdot. Tomēr, ja rodas situācija, ka aizdevumu patiešām nevarat atdot, situācija vienmēr jārisina uzreiz, vēršoties pie aizdevēja. Šādos gadījumos iespējams saņemt kredītbrīvdienas, mainīt aizdevuma nosacījumus vai pat aizdevumu pārkreditēt pie cita aizdevēja. 
Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.