Kā dažādos vēstures posmos tika uztverta cilvēka seksualitāte?

Seksualitāte – ikvienam piemītoša, unikāla cilvēka personības daļa. Lai gan katrs no mums ir citādāks, pilnībā norobežoties no vispārpieņemtajiem skaistuma standartiem vai tā, kas ir modē īsti nevar neviens. Tieši ķermeniskais skaistums ir tas, kas bieži vien ir nešķirams no seksualitātes. Bez šaubām, seksualitāte neaprobežojas ar izskatu vien, savu lomu tajā noteikti spēlē arī mūsu emocionāla pasaule! Šajā rakstā mēs paskatīsimies, kā vēstures gaitā mainījies seksualitātes jēdziens un kādi bijuši trendi šajā jomā.

Pirms vēstures seksualitāte

Kad civilizācija, kādu to pazīstam šodien, vēl tikai attīstījās, cilvēki mēdza dzīvot mazās kopienās, bet viņu galvenā vajadzība bija pasargāt sevi no iespējamām briesmām un turpināt dzimtu. Ņemot vērā tā laika cilvēku īso mūža ilgumu, nemitīgās briesmas visapkārt un sarežģīto dzīvi – sievietes vēlējās, lai spēcīgākie vīriešu kārtas pārstāvji viņas pasargā no briesmām, bet vīriešu lielākā vēlme bija savaldzināt auglīgas un uzticamas dāmas.

Tātad, primitīvajās sabiedrībās seksualitāte aprobežojās gandrīz tikai ar fiziskām īpašībām. Galvenais mērķis bija ģimenes veidošana un veselīgu pēcnācēju radīšana. Attiecīgi, cilvēki meklēja šādiem mērķiem atbilstošus partnerus. Seksuāli pievilcīgi vīrieši bija tie, kuriem veicās medībās un patvēruma nodrošināšanā, bet sievietes – tās, kuras dzemdēja veselus bērnus un bija uzticīgas ģimenei. Seksualitātes vienīgais uzdevums šajā vēstures posmā bija pildīt atbilstošu lomai sabiedrībā.

Antīkā laika seksualitāte

Daži uzskata, ka Antīkais periods ir visdižākais cilvēces vēsturē. Tajā laikā radītie darbi visās dzīves jomās pārspēja pat tās civilizācijas, kas pastāvēja tūkstošiem gadu vēlāk, pēc Senās Grieķijas vai Romas perioda. Antīkajam periodam cilvēki var pateikties arī par seksualitātes jēdziena robežu paplašināšanos.

Līdz tam primārais, kas cilvēkus piesaistīja pretējam dzimumam bija statuss – spēks (vīriešiem) un uzticība un rūpes (sievietēm), bet Antīkajā laikā radās arī citas seksualitātes kvalitātes, proti, ķermeņa kults. Ja atceramies pirmās skulptūras, kailums ir visur! Augstas pakāpes sportisti un citi elitāri sabiedrības locekļi – skaistuma un estētikas simboli – visi tika attēloti bez apģērba. Šāda pieeja noteikti seksīguma jēdzienu tikai paplašināja. Tolaik par pievilcīgiem un seksīgiem tika uzskatīti spēcīgi, muskuļoti ķermeņi. Īpaša uzmanība tika veltīta jaunu vīriešu augumiem, to kults bija modē. Tā rezultātā, augstākajos sabiedrības slāņos (it īpaši starp vīriešiem) strauji izplatījās biseksualitāte un aizraušanās ar ķermeniskām baudām.

Tāpēc Antīkais periods ir tik pazīstams ar kaila vīrieša ķermeņa apjūsmošanu. Sievietes loma šajā periodā noteikti mazinājās. Viņas tika attēlotas kā ģimenes pavarda sargātājas, varbūt tikai nedaudz – pavedinātājas – kamēr vīrieša ķermenis tika uzskatīts par patiešām iekārojamu.

Seksualitāte viduslaikos

Pēc Senās Romas krišanas Eiropa un tās kultūra (tolaik visas civilizācijas centrs) pagrima. Runāt par seksualitāti viduslaikos bija ārkārtīgi grūti, jo tolaik tas bija īsts tabu. Pieaugot katoļu baznīcas ietekmei, cilvēku personīgās dzīves brīvības tika pamatīgi ierobežotas. Un, lai gan tajā laikā uzplauka arī dažādas iestādes, kuru mērķis galvenokārt bija apmierināt ķermeniskās baudas un priekus, ir grūti pat nosaukt jebkādus mākslas vai kultūras darbus, kas atzina vai izcēla seksualitāti. Cilvēki par to vairījās runāt.

Bet, kad runājam par apbrīnu, skaidri definētas lomas atkal bija topā! Sievietes vēlējās princi baltā zirgā, bet vīrieši – šķīstu un tīru princesi. Nepārprotiet, seksualitāte tika pieminēta viduslaikos, patiesi, tikai visbiežāk tas notika ironiski, caur vulgāriem stāstiem un krogos spēlēto dziesmu vārdiem!

Seksualitāte Renesanses laikā

Renesanses laikmets, gluži tāpat kā Antīkais periods, cilvēku dzīvēs atgrieza prieku un seksualitāti. Savā veidā tas pat ir veicinājis pilsētu un nozīmīgu ģeogrāfisko atklājumu rašanos. Piemēram, tieši ģeogrāfisko atklājumu laikā izplatījās eksotiska izskata cilvēku pievilcība un popularitāte. Amerikāņu un afrikāņu iekarotāji bieži vien no savām iekarotajām teritorijām atveda mājās sievas un mīļākās. Seksualitātes loma paplašinājās – no šaurās definīcijas, kas ietver tikai cilvēka ķermeniskās īpašības, līdz spējai veiksmīgi realizēt savu lomu sabiedrībā.

Renesanses laikā pirmo reizi varam novērot vēlmi pēc pievilcīga apģērba. Apavi kļuva plašāk pieejami, parādījās labākas apģērbu šūšanas tehnoloģijas, un arī seksīga apakšveļa kļuva populārāka. Šīs jaunās vēsmas vedināja uz noteiktu ārējā izskata nianšu apbrīnu, un tās ne vienmēr bija saistītas tikai ar cilvēka ķermeni. Arvien biežāk, arī ar modernu apģērbu vai konkrētu uzvedības stilu. Lielāko daļu pasaules tendenču tolaik veidoja Eiropas elite. Vērtējot tā laika literatūru, var atzīmēt, ka cilvēki aizrāvās ar seksu ar vairākiem partneriem, sevi lieki neierobežojot. Cilvēks, kas pats par sevi ir seksuāla persona, bija atvērts eksperimentiem (gan partneru skaita ziņā, gan dzimuma) un no savas intīmās dzīves nebūt nekautrējās. Tika sarakstīti pirmie romāni, kuros cilvēku attiecībām ir arī seksuāls raksturs. Ja agrāk par seksuālu tika uztverts tikai pats dzimumakts vai kāda ķermeņa daļa, tad Renesanses laikmetā, pateicoties Šekspīram un citiem rakstniekiem – romantiska dzeja, mūzika un māksla arī iegūst seksuālu nokrāsu. Līdz šim māksla bija tikai izklaides forma, bet tagad cilvēki sāka apbrīnot tās unikalitāti, eksotiskumu un radošumu. 

Seksualitāte Jaunajos laikos

Kā noskaidrojām iepriekš, Renesanses laikmetā (tāpat kā Antīkajā periodā) attieksme pret seksualitāti kļuva atvērtāka, un tā tas turpinājās arī Jaunajos laikos. Straujo tehnoloģisko sasniegumu un ģeopolitisko pārmaiņu rezultātā (jaunu valstu rašanās Eiropā, Napoleona kari, Pirmais un Otrais pasaules karš, Neatkarības kustība Latīņamerikā) sabiedrība attīstījās un kļuva krietni daudzveidīgāka.

Ja līdz šim atšķirīgas iezīmes sabiedrībā varēja novērot tikai Eiropas kontinentā, tad tagad jaunus vējus cilvēku attiecībās varēja manīt arī citur – Japānā, Āzijas kolonijās, Āfrikā, Latīņamerikā, ASV un citās teritorijās. Sabiedrība vairs nebija tik viendabīga, pastāvēja būtiskas atšķirības seksualitātes jomā, un tās sajuta ikviens. Savā ziņā var apgalvot, ka seksualitātes jēdziens kļuva plašāks un aizvien vairāk cilvēku savās dzīvēs to atklāti cildināja. Tajā pat laikā, daļa sabiedrības tomēr pret šiem jautājumiem attiecās jutīgāk – reliģiozākie un konservatīvākie. Skaidrs, ka sabiedrībā jau kopš seniem laikiem seksualitāte tika uztverta dažādi – nereti mēs arī šodien piedzīvojam milzu šķelšanos vai pat naidu pret jebkuru, kura uzskati ir klaji pretēji.

Svarīgi pieminēt, ka, salīdzinot ar mūsdienām, atsevišķas valstis (it īpaši Vācija no 1919. līdz 1933. gadam) ir piedzīvojušas tādu subkultūru, ka pat cilvēki mūsdienās, kas šķietami redzējuši teju visu, nekautrējoties nosauktu redzēto par vulgāru. Viss, kas cilvēkus piesaistīja, bija seksuālas dabas. Dokumentālās filmas un literatūra liecina, ka cilvēki bez mulsuma baudīja to, ko vēlākos laikos jau sāka uzskatīt par perversiju, un mūsdienās var pielīdzināt pat likuma pārkāpumiem. Tātad, šajā laika posmā seksualitātes jēdziens vairs nebija tik viegli definējams… 

Mūsdienas

Mūsdienu pasaulē joprojām piedzīvojam diezgan lielu pretestību pret atklātu seksualitātes izrādīšanu. Piemēram, sievietes dziļais dekoltē Instagram fotoattēlā noteikti saņems pretrunīgu reakciju, daži apbrīnos skaistās ķermeņa līnijas, kamēr citi būs konservatīvāki, nosaucot šādas fotogrāfijas par netīrām, vaļīgām.

Vērojama arī tā dēvētā neoliberālisma izplatība, kad cilvēki ir toleranti pret absolūti visu, kas saistīts ar mīlestību un seksualitāti. Mūsdienu sabiedrība ir tik dažāda, pilna dažādu grupu un identitāšu, ka īsti pat nebūtu iespējams definēt, kāda ir seksualitāte šodien. Tas visdrīzāk būs izskata, apģērba un rakstura īpašību kopums, bet kas tieši tās ir par īpašībām, ir ļoti individuāls jautājums.

Pieminēšanas vērti, protams, ir arī dažādi atribūti, savas seksualitātes izcelšanai – tādām detaļām kā apakšveļa un citiem aksesuāriem vai seksa rotaļlietām (https://supersex.lv/cita/seksa-rotallieta/ )ir liela nozīme mūsdienu izpratnē par seksualitāti. Tā kā piedāvājums šajās dienās ir patiešām bagātīgs, ikviens var atrast ko tādu, kas vislabāk atbilst individuālajām vēlmēm un vajadzībām. Tā ir viena no mūsdienu priekšrocībām – ir tik daudz priekšmetu, kas mums var palīdzēt apzināties un izcelt mūsu seksualitāti. Nebaidīsimies tos izmantot mūsu labā!

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.