Kā veiksmīgi saplānot ikmēneša budžetu?

https://www.istockphoto.com/

Iespējams jūs jau esat sakrājis pietiekami daudz naudas savā bankas uzkrājumu kontā, lai kaut tūlīt varētu iegādāties māju vai automašīnu, bet ja tomēr neatrodaties šajā naudas krājēju kategorijā, tad šobrīd ir īstais laiks vienreiz par visiem laikiem tikt galā ar budžeta plānošanu.

Budžeta plānam nav jāizskatās kā sarežģītai izklājlapai jūsu datorā, tieši pretēji. Budžetu jāspēj plānot ātri un vienkārši, neizmantojot sarežģītas matemātiskas formulas. Pietiks ar mobilo tālruni, lai jūs vienmēr būtu lietas kursā par saviem tēriņiem un to, cik daudz naudas jums vēl ir atlicis, kā arī cik daudz līdzekļu būsiet iekrājis. Tomēr iesākumā jums ir jāsadala algu kategorijās, kas atbilst jūsu dzīvesveidam. Šie ir padomi, kas jums ir nepieciešami, lai izveidotu budžetu no nulles – un pie tā pieturētos.

Sadaliet savu algu 4 kategorijās

Katra jūsu alga ir kā pica ar četrām pamatkategorijām. Ideālākajā variantā – jums ir četri atsevišķi bankas konti, pa vienam katrai picas “šķēlītei”.

Viens ātrs atgādinājums – pirms sadalāt algu, neaizmirstiet par uzkrājumu pensijai. Labākajā gadījumā pirms jebkādām šķēlītēm jums vajadzētu paņemt nedaudz picas, varbūt tikai garoziņu un ievietot to savā pensijas kontā.

Pirmā šķēle ir tā, kuru jūs “apēdat uzreiz” jeb izdevumu šķēle, tāpēc jums vajadzētu būt norēķinu kontam, kuram pievienota debetkarte. Šī šķēle ir paredzēta visiem jūsu “skaidras naudas” izdevumiem, piemēram, ēdienu piegādei, frizieriem un citiem ikdienišķiem izdevumiem.

Otrā šķēle ir tā, kura parasti nokrīt uz grīdas, pirms jūs paspējat tajā iekost – tā nonāk tieši pie jūsu rēķiniem. Arī šajā gadījumā varētu būt noderīgi, ja jums ir atsevišķs norēķinu konts, lai samaksātu īri vai hipotēku, apdrošināšanas rēķinus, pārtikas preces un citus ikmēneša izdevumus, taču nepieslēdziet to debetkartei, lai jūs “nejauši” neizmantotu šos līdzekļus.

Trešajai šķēlītei vajadzētu būt jau mazākam gabaliņam, kas ledusskapī nonāk nedēļas beigām. Citiem vārdiem sakot, tas ir ārkārtas fonds, no kura jūs varat iztikt, ja zaudējat darbu un jums ir nepieciešama nauda pārtikai un īrei. Reiziniet savu iztikas minimumu ar sešiem mēnešiem –  tas ir tas, ko jums vajadzētu ietaupīt.

Pēdējā šķēle ir tā, kas nonāk saldētavā un tā ir jūsu ilgtermiņa krājkonts. Tas nozīmē skaidru naudu, kuru jūs krājat jaunai automašīnai, sava uzņēmuma dibināšanai vai jebkādiem citiem izdevumiem, kas varētu sekot nākotnē.

Pusi no algas izlietojiet pamatvajadzībām

Tātad, cik lielai jābūt katrai picas šķēlītei? Lielākā daļa finanšu ekspertu ir vienisprātis, ka 50 procenti no jūsu ienākumiem jānovirza tieši uz pamatvajadzībām jeb īri, komunālajiem maksājumiem un apdrošināšanu – tā ir šķēle, kas nokrīt uz grīdas, ja veicāt piezīmes.

Pārliecinieties, ka jūs esat koncentrējies uz ietaupīšanu. Jums vajadzētu atlicināt 20 procentus no saviem ienākumiem ietaupījumiem. Šos 20 procentus ir iespējams sadalīt vēl sīkāk. Piecpadsmit procenti no katras algas ir tas, uz ko jums jātiecas, lai uzkrātu vecumdienām, savukārt 5 procenti aiziet uz īstermiņa uzkrājumu mērķi.

Pēc visiem aprēķiniem, jums joprojām ir palikuši 30 procenti no jūsu ienākumiem, lai palutinātu sevi ar ikdienišķajiem tēriņiem.

Uzskaitiet katru iztērēto centu

Sekojiet līdzi savam budžetam un mēģiniet katru nedēļu piereģistrēt iztērēto summu, lai pārliecinātos, ka tas atbilst jūsu finanšu mērķiem. Pievērsiet īpašu uzmanību pirkumiem tieši ikdienišķo izdevumu kategorijā un neaizmirstiet uzskaitīt arī tos, kurus veicāt skaidrā naudā. Jūsu viedtālrunī ir pieejamas neskaitāmas lietotnes tieši budžeta menedžēšanai. Lejupielādējiet budžeta lietotni, kas liek jums atbildēt par katru kafijas tasīti un netīšām nopirkto smalkmaizīti.

Ir vērts iekļaut savā ikdienā mazo izdevumu izsekošanu. Lai pierastu pie šī ieraduma, tālrunī iestatiet modinātāju, lai saskaitītu visus savus izdevumus, kamēr visi pirkumi joprojām ir jūsu prātā.

Neizmantojiet kredītkartes

Kredītkartes ir diezgan slidens temats. Finanšu eksperti iesaka no tām izvairīties, ja jums nav pietiekami liels gribasspēks, lai neizniekotu savu dzīvi. Bet, ja jūs varat izmantot savu kredītkarti lielam pirkumam un samaksāt par to samērā īsā laika periodā, tad atstājiet to.

Kamēr jūs spējat apmaksāt kredītkartes rēķinu nākamajos sešos mēnešos viss ir kārtībā, ja nē, jūs laika gaitā maksājat vairāk naudas par pirkumiem uzkrāto procentu dēļ.

Atsakieties no nevajadzīgiem abonementiem un citiem nesvarīgiem izdevumiem

Pašlaik visdrīzāk jūs neizmantojat savu sporta zāles abonementu vai masāžas abonementu. Tāpēc apsveriet domu iesaldēt vai atslēgt abonementus, kurus pēdējo trīs mēnešu laikā neesat izmantojis.

Vēl viens gudrs triks kā samazināt ikmēneša izdevumus ir regulāri zvanot pakalpojumu sniedzējiem. Piemēram, katru gadu zvaniet savai automašīnas apdrošināšanas kompānijai un vaicājiet vai tā nevarētu samazināt jūsu likmi, jo esat apzinīgs autovadītājs. Jūs varat arī mēģināt vienoties ar kredītkaršu kompānijām vai mobilo tālruņu kompānijām par īpašu atlaižu piešķiršanu, taču pārliecinieties, ka jums argumenti attiecībā uz to, ko piedāvā viņu konkurenti.

Prioritātes

Nekad nav bijis labāks moments, lai iedziļinātos vispārējos taupīšanas un tērēšanas paradumos. Daudzi no mums šobrīd par prioritāti izvirza ārkārtas situācijas vai “ja gadījumā kaut kas notiek” fonda nozīmi, lai vieglāk varētu pārvarēt neparedzēto. Tāpēc jums visdrīzāk vajadzētu rūpīgi padomāt vai vecmeitu ceļojums uz Spāniju, par kuru jūs atliekat skaidru naudu, lai nākamgad to nosvinētu, patiešām ir būtisks izdevums. Tā vietā ietaupiet šo naudu jebkuriem citiem lieliem dzīves notikumiem, kas sagaidāmi nākotnē un iespējams sniegs jums daudz vairāk pozitīvu emociju.

Tomēr jāatzīst, ka ekonomikā, kāda tā ir tagad, daudzi cilvēki sāk izmantot šo “ārkārtas” budžetu, tāpēc vienmēr ziniet, cik daudz makaronu jums budžetā nepieciešams, lai izdzīvotu. Labāk pārliecinieties, ka jums ir šis spilvens, nekā koncentrējaties uz izkļūšanu no parāda. Pajautājiet sev – kas man ir vajadzīgs, lai uzturētu savu veselību un drošību no maniem izdevumiem? Ir ļoti svarīgi ietaupīt ārkārtas situācijām, pie kurām mēs varam nonākt jebkurā brīdī, viss cits var pagaidīt.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.