Kad BĒRNA piedzimšana draud IZŠĶIRT ĢIMENI

Apgalvojums, ka bērna piedzimšana nostiprina ģimeni, diemžēl ne vienmēr atbilst patiesībai. Gadās, ka topošo vecāku gaidītais priecīgais notikums kļūst par ģimenes kraha sākumu. Kādas izmaiņas dzīvē visbiežāk kļūst par šķiršanās iemeslu, un kā rīkoties, lai līdz tai nenonāktu?

KĀPĒC RODAS PROBLĒMAS?

Pārim jāpierod pie jaunām sociālajām lomām – māte un tēvs. Var teikt, ka savā ziņā jāiepazīstas kā no jauna, jo viņi nekad nav redzējuši, kā otrs izturas šajās lomās. Pirmajos bērna dzīves mēnešos sieviete visu savu laiku un uzmanību velta mazulim, tāpēc vīrs jūtas atstāts novārtā un lieks.

Ikdienas dzīve nekad vairs nebūs tāda, kā pirms bērna piedzimšanas. Izmaiņas piedzīvo ģimeniskie un sociālie kontakti. Piemēram, iespējams, ka pirms bērna piedzimšanas abi gāja izklaidēties ar saviem draugiem, bet nu tāda iespēja palikusi tikai vīram, bet sieviete par to dusmojas. Gadās, ka nesakrīt jauno vecāku priekšstati par vecvecāku iesaistīšanos mazbērnu audzināšanā ar to, ko viņi piedāvā no savas puses.

Jāņem vērā fakts, ka ne tikai māte ir nogurusi no dzemdībām, no nepārtrauktajām rūpēm par mazuli, neizgulēšanās. Arī tēvs piedzīvo nopietnu stresu – vai viņš ir gatavs nodrošināt iztikas līdzekļus. Stresu tikai padziļina sievas nervozitāte, garastāvokļa maiņas, ķildas, seksa trūkums. Var nonākt pat līdz tam, ka vīrietis relaksēšanos meklēs alkoholā vai pie citas sievietes. Kā gan citādi – atbildība liela, izdevumi palielinājušies, bet prieka ģimenē – nekāda.

KĀ UZLABOT SITUĀCIJU?

Vecākiem jārunā par savām emocijām, jūtām, pārdzīvojumiem, un jāieklausās otra teiktajā. No ģimenes krīzes jūs varat iziet tikai kopīgiem spēkiem, izvairoties no ultimātiem un pārmetumiem, rodot kompromisu. Nav vērts klusībā raudāt, ka neviens nepalīdz. Svarīgi atcerēties, ka vīrieši nesaprot mājienus, ar viņiem jārunā tieši. Tādēļ nebaidies lūgt vīra palīdzību bērna pieskatīšanā, lai viņš justos vajadzīgs un pārstātu baidīties no mazuļa. Nereti tēvi aizbildinās, ka neko neprot darīt. Iedrošiniet, jo varbūt viņi vienkārši baidās nodarīt mazulim pāri.

Ja vairumam sieviešu mātes jūtas ir iedzimtas, tad ar vīriešiem ir citādi. Viņiem tēva jūtas nereti rodas pēc vairākiem mēnešiem, kad viņi apraduši ar domu, ka dzīvē ir izmaiņas un pieraduši pie jaunā ģimenes locekļa. Tikai ikdienā nodarbojoties ar mazuli, veidosies tēva saikne ar mazuli.

Nekautrējies lūgt palīdzību radiniekiem vai draugiem. Īpaši, ja viņiem pašiem ir bērni, kuri jau paaugušies. Tas ļaus viņiem justies zinošiem un jums būs palīdzība un padoms, jo neviena teorija nespēj atsvērt īstu praksi un pieredzi.

Bērna piedzimšanai ir jāgatavojas abiem – kopā apmeklējiet kursus topošajiem vecākiem, lasiet atbilstošu literatūru. Apspriedieties, vai izmantosiet auklītes un mājkalpotājas pakalpojumus, kāda loma būs vecāku palīdzībai. Viens no risinājumiem ir iespēja tēvam pirmajā mēnesī paņemt atvaļinājumu un iesaistīties bērna pieskatīšanā, kā arī mājas darbos. Var izmantot ne tikai ar bērna piedzimšanu saistīto 10 dienu atvaļinājumu un tā laikā saņemt paternitātes pabalstu, bet daudz ilgāk būt kopā ar sievu un bērniņu. Ne velti tagad bērna kopšanas atvaļinājumā dodas arvien vairāk tētu, lai palīdzētu māmiņai rūpēs par kopīgo bērnu. Tad vairs tik biedējošas nav negulētās naktis un saspringtās dienas, jo ir iespēja rūpes un atpūtu sadalīt. Līdz ar to bērns, kurš gandrīz vai kļuva par draudu attiecībām, var tās tikai stiprināt. Vecākus var vienot kopīgs mērķis – bērniņa labsajūta un labklājība.

Dodieties pastaigās visi kopā, ejiet ciemos. Arī dažādus pasākumus iespējams apmeklēt. Piemēram, vairāki teātri nodrošina iespēju vecākiem bērniņu nodot profesionāļu uzraudzībā uz pasākuma laiku.

Atceries, ka arī esot māmiņa, tu paliec sieviete, kurai jādomā par savu labsajūtu un izskatu. Nemēģini aizbildināt sevis atstāšanu novārtā ar rūpēm par bērnu. Rūpējies par sevi, jo gan vīram vajadzīga vesela un laimīga sieva, gan bērniņam mierīga un par sevi pārliecināta māmiņa. Esi māmiņa, taču atrodi laiku būt arī sieva.

Kā daudzos gadījumos, arī šajā visu nosaka attieksme pret situāciju. Ja bērniņa ienākšanu ģimenē uzņemsiet kā laimīgu notikumu, kas palīdzēs stiprināt ģimeni, tad tā arī būs. Ja izvēlējāties kopīgu turpmāko dzīvi, tad bērniņa piedzimšana ir tikai jauns pagrieziens jūsu kopdzīvē, kas ļauj pa īstam pārbaudīt jūsu jūtas un nostiprināt tās. Mīlestība nevis jāsadala, bet jādubulto, lai varētu no tās dot arī mazulim, neatņemot mīļotajam cilvēkam.

4 komentāru
  1. Ak, cik tas ļoti ir par manu situāciju. Pirms bērna piedzimšanas attiecības bija ilgus gadus. Un tādas, par ko citi mums apkārt tik sapņoja. Domājām, ka mūsu laime un saskaņa tikai augs. Nekā. Tik daudz strīdu aiz muguras jau. Skumji.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.