Katram savu ražīgo darba laiku!

Pavisam nesen runājām par to, kā komunikācijas tehnoloģijas ir mainījušas mūsu dzīvi un darba stilu. Kādēļ gan tas ir tik nozīmīgi, ka varam izvēlēties kur un kā strādāt? Ļoti vienkārši – katrs cilvēks ir mazliet citādāks, pastāv cilvēki, kas tautā tiek dēvēti par cīruļiem, tāpat pastāv arī pūces. Šīs iezīmes mainīt ir ļoti grūti, jo cilvēkam nav viegli lauzt savu raksturu. Tieši atšķirīgo rakstura iezīmju dēļ brīvs darba laiks darbu varētu padarīt produktīvāku.

Organizācija Dānijā

Dānijā bariņš aktīvistu ir izveidojuši organizāciju, ko viņi dēvē pat par b-society, latviskoti tā būt b-sabiedrība, burts b apzīmē balansu uz ko tiecas šī organizācija. Balansu jeb līdzsvaru sabiedrībā, "darbs – ģimene" attiecībās. B-society daudz runājusi par efektīvāku darba spēka izmantošanu – tā, lai labumu gūtu gan uzņēmumi, gan darbinieki. Iespējams, daudzus uzņēmums vajadzētu pārstrukturēt un mainīt stingros rāmjos normēto darba laiku. Darba laiku varētu piemērot cilvēkam tā, lai tas varētu strādāt ražīgākajās stundās, neatkarīgi no tā, vai tas ir rīts vai vakars. B-society savu ideju izplata gan uz vietas Dānijā, gan internetā, kur šīm idejām var piekļūt jebkurš pasaules iedzīvotājs jebkurā laikā.
Par šīm idejām aizdomājāmies arī mēs – espati.lv, jo katra esam citādāka, un arī mēs mēdzam strādāt dažādās dienas stundās un dažādās vietās. Varbūt tā tiešām ir atslēga veiksmīgākam darbam?

Darbs no 8:00 līdz 17:00

Šāds darba laiks ir ļoti daudzās iestādēs, it īpaši valsts institūcijās. Bet bieži vien, aizejot uz kādu uzņēmumu, iestādi ap plkst. 9:00, tu jutīsi izteiktu kafijas smaržu un dzirdēsi sarunas, tikai daži tā sauktie cīruļi būs ķērušies pie darba jau plkst. 8:00. Par šādu situāciju var izdarīt secinājumus: vismaz pāris stundas no darba iet zudumā, jo cilvēki vēl īsti nav pamodušies. Citi strādāt var sākt tikai ap pusdienas laiku. Tāpat ir ļaudis, kas intensīvu darbu ir gatavi  sākt jau plkst. 7.00, bet ap 17.00 jūtas noguruši un darbs kļūst daudz lēnāks – ja darbs ir radošs, tad sāk trūkt ideju un tml.

Anna (24 gadi, žurnāliste) : „Šobrīd mans darbs ir radošs, man no rīta ir jāierodas redakcijā, jāaprunājas ar redaktori, bet man tur nav jāpavada visa diena. Savu tiešo darbu es varu darīt kur un kā vēlos – varu rakstīt redakcijā, varu to darīt arī mājās. Bet tā nav bijis vienmēr, agrāk sēdēju ofisā no 9:00 līdz 18:00, teikšu godīgi, apmēram līdz 13:00 es neko īsti nedarīju, sērfoju pa internetu, dzēru kafiju un gaidīju, kad uzradīsies iedvesma strādāt. Man labāk patīk paņemt darbu līdzi uz mājām nekā nelietderīgi pavadīt laiku. ”

No Kronos laika uz Kairos laiku

Lai palīdzētu cilvēkiem saglabāt līdzsvaru starp darbu un ģimeni, lai palīdzētu efektīvāk strādāt, B-society aicina atteikties no Kronos darba laika (Kronos laiks ir mehāniskai laiks, ko sadala ar pulksteņa palīdzību) un pāriet uz Kairos laiku (Kairos apzīmē cilvēkam ērtu, izdevīgu laiku), jo kāda gan jēga no darbinieka, kas paredzētajās darba stundās nespēj pieslēgties darbam?

Tehnoloģiju ietekme

Vēl nesen stāstījām par to, kā jaunās tehnoloģijas mainījušas cilvēku pieeju darbam – darbs tiek ņemts uz mājām, tiek strādāts ilgāk utt. Tāpat tehnoloģijas varētu ne tikai atsevišķos uzņēmumos kaut ko mainīt, bet arī globāli ietekmēt darba laiku – iespējams, pienāks brīdis, kad uzņēmumi darba produktivitātes vārdā, lai pielāgotos agrajiem cīruļiem vai vēlajām pūcēm, sāks atteikties no normēta darba laika, jo pūces vienkārši garīgi nespēj pieslēgties darbam rīta agrumā, tāpat kā cīruļi nespēj pieslēgties darbam vakarā. Ir tā, ka organisms darbojas, bet smadzenes atsakās aktīvi sadarboties, darbs gan tiek veikts, bet tas tiek veikts daudz paviršāk un ar mazāku atdevi. Lai gan līdz šādam risinājumam noteikti paies vēl krietni ilgs laiks, jo joprojām ir darbi, kurus cilvēks nevar padarīt individuāli, ir nepieciešams komandas darbs, un komandai ir nepieciešams vienots darba laiks.

Šī atteikšanās no normēta darba laika vairāk der radošām darba vietām, ja darbam ir termiņš, nevis tas jādara uzreiz. Bet, ja darbs ir mehānisks (rūpniecība, ražošana) vai apkalpojošā sfērā (pārdošana, ēdināšana u.c.), atteikšanās no darba laika principā nav iespējama, jo pakalpojumi ir jāsniedz šeit un tagad. Šāda veida darba vietās var organizēt maiņu grafiku, lai darbinieki savu darbu varētu saskaņot ar savu dzīves ritmu.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.