Labākais ieguldījums – kino

Kino, tāpat kā citi biznesa veidi, ir kapitālieguldījums investoriem. Kad tiek izlemts, vai filma tiks uzņemta vai nē, biznesa cilvēkiem interesē cik daudz naudas tā nopelnīs. Gluži kā bankā, arī kino industrijā tiek vērtēti dažādi parametri, lai prognozētu iespējamo peļņu.
Viens izvēlas oskarotus aktierus vai slavenu režisoru, kuru vārdi titros liks cilvēkiem tērēt naudu par biļetēm. Cits izvēlas lielāko daļu budžeta tērēt kvalitatīviem specefektiem, bet aktieru sastāvu komplektēt no mazāk apmaksātām zvaigznēm.
Izklaides industrijas karalis – kino – ir ne tikai mākslas veids, bet arī ļoti laba naudas pelnāmā mašīna. Starpība starp ieguldīto un nopelnīto, nosaka filmas rentabilitāti, pierādot, ka ne vienmēr, lai gūtu peļņu kino, nepieciešams ieguldīt astronomiskas summas. Pēc The Internet Movie Database, trīs visu laiku visienesīgākās filmas, salīdzinot ar ieguldījumiem to uzņemšanā, ir:
Blēras Ragana, The Blair Witch Project (1999) ir visu laiku ienesīgākā filma, salīdzinot ar tās uzņemšanā ieguldītajiem līdzekļiem. Sižeta pamatā  ir stāsts par trīs studentiem, kuri apmaldās mežā, filmējot dokumentālo filmu par vietējo leģendu. Pēc vairākām šaušalīgām mežā pavadītā dienām, galvenie varoņi bez pēdām pazūd. Filmas panākumu pamatā ir veidošanas stils un mārketinga stratēģija. Aktieri, kuriem tika dots tikai mazs priekšstats par scenāriju, lika noticēt skatītājam, ka viss notiekošais ir realitāte. Šīs mazbudžeta filmas veidošanas izmaksas ir aptuveni $ 35 000, turpretī peļņa ir 7107 reizes lielāka un sastāda $ 248 662 839. Rīgas Sargu veidotājiem vajadzēja ņemt priekšzīmi.
Amerikāņu Grafiti, American Graffiti (1973) Džordža Lukasa (George Lucas) mazbudžeta filma, uzņemta pirms Zvaigžņu karu ēras. Džordžs Lukass to uzfilmēja 29 dienās. Nelielu lomu spēlē toreiz vēl nezināmais Harisons Fords (Harrison Ford), kurš pasaules slavu gūst četrus gadus vēlāk uzņemtajos Zvaigžņu Karos. Amerikāņu Grafiti saņēma vairākas prestižas balvas, filma ir nopelnījusi $ 115 000 000, tas ir 153 reizes vairāk nekā tās izmaksas –$ 750 000.
Ticiet vai nē, godpilno trešo vietu ieņem animācijas filma Sniegbaltīte un Septiņi Rūķīši, Snow White and the Seven dwarves (1937). Multfilma pēc Brāļu Grimmu pasakas motīviem bija pirmā Volta Disneja (Walt Disney) pilnmetrāžas filma, kuras budžets bija $ 1 488 000. Filmas peļņa to pārsniedza 126 reizes, sastādot $187 000 000.
Pirmajām trim pasaules ienesīgākajām filmām seko, The Rocky Horror Picture Show (1975), Rocky (1976), Gone with the Wind (1939) un citas. Kā redzams, budžeta lielumam nav nozīmes, galvenais ir ideja.

4 komentāru
  1. Oi, Blērenes norāva jumtu konkrēti, atceros, draudzene vispār atteicās braukt kaut kādos pārgājienos ar teltīm, kur bija jāguļ ārā. Bet man likās totāls sviests.

  2. Diemžēl ir ari labas filmas, par kurām mēs šajā galā tā arī neuzzinām, jo tās mūsu brīnišķīgajā PAREX forumā nemūām nesagaidīt. Varbūt espati varētu sagatavot kādu iesakāmo filmu sarakstu, ko noskat;ities. Jo tagad ir arī visādas filmu lejupielādēšanas iespējas netā.

  3. Gone with the wind vienkārši satriecoša filma un grāmata. Nekad neapniks 🙂 Blēras raganas, skatoties otro reizi ļoti nobijos, jo skatījos viena, pirmajā reizē trāpijās ļoti runīga kompānija, nesanāca iedziļināties. Patika 🙂

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.