Medicīna un sports. Sabiedrotie vai konkurenti?

Vēlos padalīties pieredzē un secinājumos attiecībā uz medicīnas iestādēm. Sarunās ar saviem klientiem esmu nonācis pie secinājuma, ka arvien vairāk medicīnas iestādes pēdējā laikā vispār nerekomendē vai pat aizliedz nodarboties ar sportu, tāpēc vēlos pastāstīt kādu stāstu no dzīves.

Kāds no maniem esošajiem klientiem pirms pusgada vēlējās atsākt regulāras fiziskās aktivitātes. Sūdzoties par diskomfortu mugurā, vīrietis veica medicīnisku izmeklēšanu (rentgenus, analīzes utt.). Tika konstatēti nelieli izliekumi mugurkaulā, kas varot tikt mazināti, nodarbojoties ar sportu – tika saņemta atļauja apmeklēt trenažieru zāli. Nekādi konkrēti vingrinājumi netika ieteikti.

Vīrietis pusgadu manā uzraudzībā diezgan regulāri apmeklēja trenažieru zāli. Ik pa laikam, pildot vingrinājumus ķermeņa augšdaļai, mugurā parādījās diskomforts. Atteicāmies no vingrinājumiem, kas radīja šo diskomfortu, kā arī vīrietis reizi nedēļā sāka apmeklēt masieri. Kādu dienu vīrieša kaklā iemetās krampis, un viena kakla puse spēcīgi sāpēja. Pēc nepilnas nedēļas vīrietis paziņoja par lēmumu iet pie neirologa. Sacīju viņam, ka, protams, ārstu slēdziens ir svarīgs, taču pēc personīgās pieredzes varu ieteikt sporta medicīnas un manuālās terapijas speciālistu. Pēc kritiena uz kalna ar snovborda dēli nedēļu jutu spēcīgu diskomfortu. Aizgāju pie šī speciālista, un viņš man nepilnas stundas laikā saveda muguru labākā stāvoklī, kā pirms kritiena – tāda bija mana pašsajūta.
Klients piektdienā aizgāja uz kādu no atpazīstamiem veselības centriem pie neirologa. Pēc tam klients stāstīja, ka nebija vēl aizvēris aiz sevis durvis, ieejot kabinetā, kad ārsts jau no pieres nolasījis viņa problēmas un jau sācis rakstīt čekus un zāļu receptes. Sajūta esot bijusi tāda, ka ārsts pat īpaši neiedziļinās stāstītajā, bet, izdzirdot kādu jaunu simptomu, tūlīt uzraksta 2 jaunas zāļu receptes. Pusgadu vecajā rentgenā ārsts saskatīja ko tādu, ko kolēģis pirms pusgada neesot pamanījis – disku trūces un brīnumainas problēmas latīņu valodā. Pēc īsas vizītes vīrietis stāvēja ārpus ārsta kabineta ar zāļu recepšu sējumu rokās, beztermiņa aizliegumu nodarboties ar sportu un bez jebkādiem citiem risinājumiem un prognozēm! Vīrietis esot bijis šokā un domājis, vai tiešām savos 28.gados viņam jāatvadās no pilnvērtīgas dzīves un jāiet pasūtīt kapakmeni?
Uzticēdamies man kā speciālistam, viņš teica, lai aizsūtot viņam manis ieteiktā speciālista kontaktus. Viņš pieteicās vizītei pirmdienas rīta agrumā.
Pirmdien jau ap 9:00 es saņēmu klienta zvanu ar jautājumu, vai varam vakarā trenēties. Pašsajūta – lieliska! Speciālists esot konstatējis mugurkaula savērpšanās faktu un virzienu, salicis visu pa plauktiem un iedevis lapiņu ar vingrinājumiem, kas domāti mugurkaula savērpšanās mazināšanai. Nekādu medikamentu! Tikai mājasdarbs – trīs vingrinājumi pirms fiziskajām aktivitātēm. Nodarboties ar sportu atļauja tika dota kaut tūlīt, jo klients ir vesels. Vienīgās tabletes, ko klients bija paspējis iegādāties no zāļu recepšu sējuma, bija pretiekaisuma tabletes. Tās tika rekomendēts uzdāvināt vecmāmiņai – varbūt kādreiz noder 😉
Tās pašas dienas vakarā notika pirmā treniņu nodarbība pēc sakārtošanas. Klients teica, ka sen neesot jutis tik vienlīdzīgu slodzi uz abām ķermeņa pusēm, un trenējies ar tādu baudu.

Šī stāsta morāle – bieži vien nav nepieciešami nekādi medikamenti, lai cilvēks īsā laikā atkal justos labi. Man zināmi vēl daudz gadījumu no dzīves, taču neviens nebija tik spilgts ar divu dažādu speciālistu piedalīšanos.

Un pats svarīgākais – fiziskās aktivitātes ir unikāls līdzeklis, kā uzturēt lieliskā līmenī cilvēka fiziskās un garīgās spējas, kā arī aizkavēt organisma novecošanos. Muskulatūras uzturēšana veselīgā tonusā ar fiziskajām aktivitātēm jau no bērnības, neļauj rasties stājas traucējumiem un dažādām citām veselības problēmām.
 
2 komentāru
  1. Vismaz divas reizes dzīvē pārliecinājos, ka fiz.aktivitātes un masāžas spēj paveikt brīnumus(viens radinieks mazināja problēmas ar muguras diskiem, mamma atguva spēju staigāt pēc avārijas un pusgada gultas režīma, kad kāju muskuļi jau sāka atrofēties). Iespējams, ka paši cilvēki labprāt izvēlas medikamentus, jo to lietošana prasa mazāk laika un piepūles – iedzer un “ārstēšanās” jau notiek pati par sevī? Izvēle par labu zālēm mazina paša atbildību?..

  2. Sports vai kaitēt ,sports var uzlabot veselību. Tāpat kā medicīna,ārstu rekomendācijas. Viss atkarīgs no speciālista ,abās šajās sfērās un paša cilvēka.
    Dažs nedrīkst ne tuvumā sporta zālei rādīties. Dažam speciālistam labāk nenodarboties ar cilvēkiem un to problēmām. Reizēm vajag arī medikamentus ,vingrošanu veselībai – arī vienmēr,bet sportiskas aktivitātes- ne katram.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.