Mediķi: Aptaukošanās negatīvi ietekmē sievietes reproduktīvo veselību

Aptaukošanās gadījumā galvenokārt cieš sievietes reproduktīvā funkcija, uzskata mediķi un speciālisti, kuri ikdienā saskaras ar liekā svara problēmām.

Rīgas Stradiņa universitātes Dzemdību un ginekoloģijas katedras vadītāja Dace Rezeberga konferencē, kas bija veltīta liekā svara problēmām, stāstīja, ka aptaukošanās gadījumā sieviete nespēj palikt stāvoklī vai nespēj iznēsāt bērnu.

Latvijas vadošie dietologi Lolita Neimane un Andis Brēmanis uzskata, ka liekais svars ir viena no galvenajām mūsdienu sabiedrības veselības problēmām, tāpēc visu nozaru ārstiem ir vērts izglītoties, lai laicīgi atklātu un sāktu pacientu ārstēšanu.

Kā liecina Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) 2006.gada pētījuma dati, 15,6% Latvijas iedzīvotāju ir aptaukošanās, jo viņu ķermeņa masas indekss ir lielāks par 30.

Latvijas Endokrinologu asociācijas priekšsēdis Agnis Zvaigzne skaidroja, ka endokrinologi visbiežāk nodarbojas ar aptaukošanās seku likvidāciju, taču daudz efektīvāk būtu informēt cilvēkus par liekā svara negatīvo ietekmi uz veselību jau laicīgi, nepieļaut aptaukošanos un ar to saistīto blakusslimību esamību. Tādējādi valsts būtiski ietaupītu līdzekļus, kas tiek novirzīti aptaukošanās pacientu blakussaslimšanu ārstēšanai, uzsver Zvaigzne.

Starptautiskās Adipozitātes komisijas vadītājs Filips Džeimss stāstīja, ka pētījumi ir pierādījuši, ka cilvēkam ar aptaukošanos notiek izmaiņas smadzenēs un tāpēc ir gandrīz neiespējami svaru samazināt tikai ar diētu un fiziskajām aktivitātēm. Labu efektu uzrāda kompleksa terapija – papildus sabalansētai diētai un regulārai fiziskajai slodzei tiek lietots medikaments svara samazināšanai. To rekomendē cilvēkiem, kuru ķermeņa masas indekss (ĶMI) ir 27 un vairāk, uzsver Džeimss.

Aptaukošanās ir pārmērīga tauku uzkrāšanās, kas kaitē veselībai, un tā ir vairāk nekā tikai kosmētiska problēma. Tā var radīt dažādas blakussaslimšanas, tā ir riska faktors daudzām hroniskām saslimšanām. Aptaukošanās simptomi attīstās tikai ar laiku un kaitē gan vīriešu, gan sieviešu veselībai. Slimības sākumā aptaukošanās apgrūtina staigāšanu, sagādā muguras sāpes un nogurumu, saasinās ādas un elpošanas slimības.

Ja svars netiek samazināts, veselības stāvoklis pasliktinās – sākas vielmaiņas traucējumi, gremošanas orgānu slimības, rodas elpošanas sistēmas, kustību un balsta aparāta traucējumi. Pārmērīgs svars bojā arī perifēro nervu sistēmu, var būt iemesls vairākām onkoloģiskām slimībām. Neveiksmīgi mēģinājumi samazināt svaru, apkārtējās sabiedrības attieksme un citi faktori veicina nervu sistēmas traucējumu rašanos. Tie izpaužas kā nervozitāte, bezmiegs, nemiers, depresija, dusmas utt.

Latvijā ir 24 Svara kabineti, kuros pacientus konsultē endokrinologi un dietologi.

4 komentāru
  1. Reproduktīvs vai tad nav saistīts ar sievietes funkciju laist psaulē bērnu? Šei tak ne vārda par to, tik pastarpināti!!!! Un vispār – man apkārt par bezbērnību vairāk satraucas tieši tievās, bet apalītēm pietiek ar to, ka vīrietis tik blakus apguļas. Tā, lūk.

  2. aha, Cīsa, man ar likās, ka problēmas parasti ir kalsnajām! Par visādām blakusslimībām apalītēm piekrītu, bet par neproduktivitāti gan nea! Kgan who knows!

  3. Ir gan. Novēro olnīcas funkcijas traucējumus, mēnešreizes ir neregulāras, var iztrūkst, menstruācija ir niecīga, nenotiek ovulācija. Pie tam bieži ir dzemdes, krūts vēzis. Riska faktors ir vidukļa apkārtmērs > 80 cm.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.