Pirmā palīdzība sausām un apsārtušām acīm

https://www.istockphoto.com/

Sausas, apsārtušas acis ir bieži sastopama acu problēma daudziem cilvēkiem un tam ir vairāki iemesli. Šeit Espati.lv ir atklājusi sauso acu cēloņus un piedāvā ekspertu padomus to nomierināšanai.

Jūsu vecums

Vecums ir ārkārtīgi nozīmīgs faktors, kāpēc jūs varētu ciest no sausām, iekaisušām acīm. Ja esat vecāks par 50 gadiem, iespējams esat pamanījis, ka redze kļūst arvien sliktāka, acis ir vairāk niezošas, kairinātākas un sausākas, un, laikam ejot, tas kļūst neērti. Tas galvenokārt ir saistīts ar faktu, ka vecāka gadagājuma cilvēki bieži cieš no noteiktām slimībām, kas faktiski var palielināt jūsu varbūtību sastapties ar acu kairinājumu, tostarp cukura diabētu vai reimatismu. Sievietes, kurām ir menopauze, arī cieš no sausām acīm, kas savukārt ir saistīts hormonālajām izmaiņām.

Kontaktlēcas

Nedaudz atšķirīgs no sausās acs sindroma, ir kontaktlēcu izraisīts acu sausums, jo plānais kontaktlēcu materiāla slānis uz radzenes ierobežo skābekļa plūsmu. Bez pietiekama skābekļa daudzuma acīm, var būt apgrūtināta dabīgā asaru slānīša veidošanās. Kontaktlēcas ir izplatīts sausu, kairinātu acu cēlonis un to parasti izraisa bojātas lēcas, kontaklēcu nepareiza uzlikšana vai alerģiska reakcija uz kontaktlēcu šķīdumu. Alerģijas, piemēram, ziedputekšņi un putekļi, var uzkrāties arī zem kontaktlēcām un tas var izraisīt acs kairinājumu un niezi. Ja, lietojot kontaktlēcas, acis ir īpaši sausas un kairinātas, mēģiniet pāriet uz brillēm, līdz tas mazinās. Ja ir sajūta, ka kontaktlēcas ir par iemeslu sausām acīm, vērsieties pie redzes aprūpes speciālista – acu ārsta vai optometrista, jo iespējams nepieciešams mainīt kontaktlēcas uz cita materiāla lēcām vai nomaiņas režīma kontaktlēcām.

Laiks, ko pavadām pie ekrāniem

Skatīšanās datora, televizora vai mobilā telefona ekrānā vairākas stundas dienā arī var izraisīt acu sausumu. Pārslēgšanās no datora ekrāna uz tālruņa ekrānu, tad uz planšeti var ievērojami ietekmēt mūsu acu veselību un izraisīt ne tikai kairinātas acis, bet arī veicināt galvassāpes, ko izraisa acu sasprindzinājums. Iemesls, kāpēc acis kļūst sausas, skatoties uz ekrānu, ir tāpēc, ka acis pārklājošās asaras faktiski iztvaiko ātrāk, ņemot vērā garās, acu nemirkšķināšanas fāzes. Mēģiniet ierobežot ekrāna izmantošanas laiku un, ja jums ir jāstrādā pie datora ekrāna, veiciet regulārus pārtraukumus, lai atpūtinātu acis, kā arī vismaz reizi dienā izpildiet vienkāršus acu vingrinājumus.

Apkārtējā vide

Vides faktoriem ir milzīga loma jūsu acu veselībā. Apkure, gaisa temperatūra, mitrums un svaiga gaisa trūkums veicina acu sausumu. Jo īpaši tas attiecas uz karstajiem vasaras mēnešiem, kad bieži tiek izmantots gaisa kondicionieris vai ziemā, kad tiek ieslēgta apkure. Piesārņojums, ziedputekšņi un putekļi arī var saasināt acu veselības problēmas, tādēļ, ja jūs dzīvojat ļoti apdzīvotā pilsētā vai bieži braucat sabiedriskajā transportā, jūs visdrīzāk ar šīm problēmām sastapsieties biežāk. Jutīgu un kairinātu acu cēlonis ir arī siena pļaujas laiks, jo putekšņu un putekļu daļiņas iekļūst asaru kanālos un acis sāk niezēt, jo īpaši tiem cilvēkiem, kuriem acis ir alerģiskas.

Kā palīdzēt sausām un apsārtušām acīm?

 

Ir vairāki veidi kā samazināt acu sausumu un apsārtumu. Pirmā lieta, ko būtu ieteicams izdarīt ir ierobežot ekrānu laiku vai regulāri veikt pārtraukumus no ekrāniem. Strādājot ilgstošu darbu, kur nepieciešams skatīties tuvumā, acīm jāļauj ik pa laikam atpūsties, piemēram, ik pēc četrdesmit piecām minūtēm darbs uz vismaz piecām minūtēm ir jāpārtrauc. Ļoti svarīgi katru dienu ir censties skatīties gan tuvumā, gan tālumā, lai acis saglabātu spēju pielāgoties apkārtējās pasaules dažādajiem attālumiem.

Centieties pārāk bieži nepieskarties un neberzēt acis. Ir vairāki iemesli, kāpēc berzē acis – pieraduma dēļ, ja viņi ir noguruši, stresa stāvoklī vai dažreiz, kad acis ir sausas. Jums varētu likties, ka acu berzēšana atvieglo kairinājumu, tomēr tā nebūt nav, turklāt tas var nodarīt daudz lielāku kaitējumu. Ja acis paliek sausas un sāpīgas, mēģiniet nomazgāt acu plakstiņus un skropstas ar siltu ūdeni, kas palīdzētu atbrīvoties sīkajām putekļu daļiņām, kas iespējams iekļuvušas acīs.

Acu pilieni arī ir lielisks veids, kā mazināt diskomfortu un uzturēt acis mitras un veselīgas. Tomēr pirms to lietošanas noteikti konsultējaties ar acu ārstu vai farmaceitu, lai šie speciālisti ieteiktu Jums labāko un atbilstošāko līdzekli.

Acu zonas ādas kopšanai variet izmantot arī dabīgus līdzekļus, piemēram, sasaldētu kumelīšu tēju. Kumelītes ir lielisks antibakteriāls līdzeklis, kas piemērots arī acu kopšanai. Ar kumelīšu tēju var mazgāt acis arī tad, ja niez plakstiņi vai acis ir apsārtušas un ir novērojama pastiprināta acu asarošana. Kumelīšu tējas vietā var izmantot arī melno tēju – tā samazina tūsku un tai piemīt savelkoša iedarbība. Izmantojot dabas veltes, acis un ādu ap acīm nedrīkst berzēt, bet ar samitrinātu vates tamponu viegli notīrīt tikai virzienā no ārējā acs kaktiņa uz iekšējo.

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.