PRIEKŠLAICĪGS OLNĪCU IZSĪKUMS JEB KAD PIENĀK TAS BRĪDIS, KAD VAIRS NEVAR PALIKT STĀVOKLĪ

https://www.istockphoto.com/

Tik sens termins kā “vecdzemdētāja” mūsdienās vairs īsti nepastāv. Par mātēm sievietes kļūst gan sasniedzot 30 gadu slieksni, gan 40 gados un pat vēl vēlāk. Viss ir atkarīgs no tā, kādā vecumā sievietei samazinās folikulu rezerves olnīcās. Katrai sievietei šis folikulu daudzums ir individuāls un var izbeigties visnegaidītākajā brīdī. Kā uzzināt to, cik folikulu olnīcās vēl atlicis un kā palēnināt vai paātrināt to samazināšanās procesu?

Vecais labais “bioloģiskais pulkstenis”

Olšūnu rezerves – īpašu veidojumu jeb folikulu skaits olnīcas olšūnās. Katras sievietes menstruālā cikla laikā, nobriest vairāki folikuli, bet tikai vienā no tiem olšūna spēj nobriest un nonākt vēdera dobumā.

Lai saprastu, kāpēc sievietei kļūstot vecākai, notiek olšūnu rezervju samazināšanās, jāsaprot pats olšūnas nogatavošanās process.

Katrai sievietei jau piedzimstot, ir konkrēts skaits folikulu. Parasti šis skaits ir ap 1 miljonu. Meitenei, sasniedzot pubertātes vecumu, folikulu skaits jau ir samazinājies līdz aptuveni 500 000 folikulām. Šis process notiek saskaņā ar atrēziju – dabisku sekundāro folikulu noārdīšanos un saaugšanu kopā ar saistaudiem.

Visā olšūnas dzīves laikā tās tiek patērētas dabiskā veidā. Sākot ar pirmajām menstruācijām, reizi mēnesī atdalās viena dominējošā folikula, kurā ir nobriedusi viena vai divas olšūnas. Folikulas apvalks plīst un notiek ovulācijas process – apaugļošanai gatavas olšūnas atbrīvošana. Tādā veidā, norisinoties menstruāciju procesam, tiek patērētas aptuveni 400 olšūnas visā sievietes mūža laikā. Der atzīmēt, ka sievietei pēc 37.5 gadiem olšūnu noārdīšanās process paātrinās aptuveni divas reizes, tāpēc sievietei, kura vēlas pēcnācējus 36-37 gadu vecumā, būtu nepieciešams nodot analīzes, lai noskaidrotu, kādas ir viņas olšūnu rezerves, jo īpaši šādas analīzes jānodod tām sievietēm, kurām vēl nav bērnu.

Kontracepcijas līdzekļu lietošana, jo īpaši tablešu veidā, bloķē dabīgo ovulācijas procesu, attiecīgi olšūnas šajā periodā nenobriest un netiek patērētas. Šis ir viens no veidiem, kā ietaupīt olšūnu rezerves, dabiski samazinot to patēriņu, tomēr atrēziju pretapaugļošanās līdzekļi nenomāc, tāpēc to noārdīšanās process turpinās. Diemžēl pilnībā “iesaldēt” olšūnu patēriņu ar kontracepcijas līdzekļu palīdzību nav iespējams.

 

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.