Vai kontracepcija kuru tu lieto, ir tev atbilstoša?

Mēs esam līdzīgas un ļoti dažādas vienlaikus – katrai no mums ir savas prasības, savas vajadzības. Katrai no mums ir savas organisma īpatnības un atšķirības. Un tomēr – mēs visas esam sievietes, un mums visām ir būtiska laba pašsajūta, veselība un augsta dzīves kvalitāte kopumā. Pieaugušo dzīve prasa atbildību, arī kontracepcijas ziņā. Kā izvēlēties sev atbilstošāko un efektīvāko kontracepcijas veidu? Vai kontracepcija, ko tu lieto šobrīd, tev tiešām ir atbilstoša?

KĀ SAPRAST, KURŠ KONTRACEPCIJAS VEIDS MAN IR ATBILSTOŠĀKAIS?

Lai arī kādu kontracepcijas metodi mēs izmantojam šobrīd, vai tikai plānojam uzsākt lietot, bieži vien rodas virkne neskaidru jautājumu, kurus uzdodam sev vai ginekologam, cenšoties noskaidrot – vai izvēlētais kontracepcijas veids patiešām man ir labākā izvēle? Ārste ginekoloģe-dzemdību speciāliste Sigita Bukolovska uzskaita svarīgākos faktorus, kuri jāizvērtē tad, kad kontracepcijas metodes izvēle vēl ir tikai pārdomu, izvēles stadijā vai arī tad, kad esošā kontracepcija tevi neapmierina un vēlies to mainīt. Lūk jautājumi, kas tev jāuzdod sev pašai:
  • Vai šī metode, kuru plānoju uzsākt lietot, ir vienkārša un ērta?
  • Vai tā ir droša, vai kontraceptīvais efekts ir pietiekams?
  • Vai šī metode nepasliktina manu pašsajūtu vai kādā citā veidā negatīvi neietekmē veselību?
  • Vai šī metode ir lietojama ilgtermiņā, vai tā ir ilgstošas iedarbības?
  • Cik vienkārši ir uzsākt un pārtraukt to lietot?
  • Vai tā ir atbilstoša maniem dzīves plāniem, dzīvesveidam un uzskatiem?

Šie ir pamatjautājumi, kas ļauj pašai sev noformulēt, kas ir tas piemērotākais un vēlamākais, ko meklēt kontracepcijas jomā. Mūsdienās pieejamo kontracepcijas veidu ir tik daudz un dažādu, ka sev piemērotāko spēj atrast jebkura sieviete. Turklāt – medicīna un tehnoloģijas nemitīgi attīstās, piedāvājot tev arvien jaunus, ērtākus un efektīvākus kontracepcijas veidus, tamdēļ ikgadējā ginekologa apmeklējumā ir vērts ārstam pavaicāt arī par jaunievedumiem. 
[BANNER]

KAS VĒL IR JĀŅEM VĒRĀ – 6 SVARĪGAS LIETAS
Labākais padomdevējs – tavs ginekologs. Ja esi nolēmusi uzsākt lietot kontracepciju vai jaunu kontraceptīvo metodi, padomu vaicā savam ginekologam, jo palīdzot tev izvēlēties kontracepciju, ārsts ņem vērā virkni būtisku faktoru – tavu vecumu, vispārējo veselības stāvokli, pārslimotās slimības un ģimenes slimību vēsturi, pašreizējos analīžu rezultātus (gan vispārējos, gan tieši sievietes veselību uzrādošos) un veselības stāvokli, vizuālo izskatu (piemēram, ādas īpatnības), dzimumdzīves biežumu, partneru skaitu, kā arī iepriekšējo pieredzi kontracepcijas lietošanā. Tas viss ir ļoti būtiski, lai izlemtu vai iecerētā kontracepcijas metode ir tieši tev atbilstošākā, tāda, kas atvieglos, nevis sarežģīs tavu dzīvi!

Ja izvēlies hormonālo kontracepciju. Hormonālā kontracepcija ir viena no populārākajām kontracepcijas metodēm. Taču, lai tā kalpotu perfekti, tā ir rūpīgi jāpiemēro. Tās veidu ir ļoti daudz un dažādu – no tabletēm par kuru lietošanu jāatceras katru dienu, līdz pat spirālei, kas, ievietota dzemdē, ļaus par sevi nedomāt vairākus gadus. Izvēloties hormonālo kontracepciju, jāatceras, ka tai ir iespējamas blakusparādības atsevišķām lietotājām noteiktās dzīves situācijās, tāpēc par tās atbilstošāko veidu noteikti būtu jālemj ārstam. Tāpat par kontracepcijas lietošanu (sevišķi – hormonālās kontracepcijas lietošanu) vienmēr jābrīdina ārsts un jebkurš cits medicīnas jomas speciālists – ja tiek plānota ķirurģiska ārstēšana, vai arī tiek nozīmēti medikamenti un ārstnieciskās procedūras.

Tava veselība kopumā un medikamenti, ko lieto.  Izvēloties piemērotāku kontracepcijas veidu, noteikti jāņem vērā arī biežāk lietoto medikamentu iespējamā mijiedarbība ar hormonālās kontracepcijas preparātiem, kā rezultātā var mazināties izsargāšanās efektivitāte. Šie medikamenti ir: aktivētā ogle, antibiotikas, pretsēnīšu un pretkrampju līdzekļi, kā arī asinszāles preparāti, kuri sastopami ne tikai tēju veidā, bet arī kā dabiski nomierinošo vai vieglu pretdepresijas preparātu sastāvdaļa. Tas, ka līdzekļi ir nopērkami bez receptes, nenozīmē, ka par to lietošanu nav jāinformē ārsts.

Ja esi kļuvusi par māmiņu. Ja nupat esi kļuvusi par māmiņu, kontracepcijas izvēle parasti ir ļoti būtiska. Laktācijas periodā visaugstāko efektivitāti un drošību nodrošinās hormonālā spirāle, hormonālā minispirāle vai progestīnu hormonālā kontracepcijas implanta, injekcijas vai tablešu veidā. Protams, var izmantot arī prezervatīvu, taču tā efektivitāte vērtējama kā zemāka, jo lielā mērā atkarīga no lietotāja prasmes un precizitātes. Turklāt nedrīkstam aizmirst, ka zīdīšana un menstruāciju iztrūkums nav kontracepcijas metode – ovulācija var iestāties jau 3 nedēļas pēc dzemdībām. Jaunajām māmiņām hormonālā minispirāle būs īpaši atbilstoša kontracepcijas metode, jo satur vismazāko hormona devu, kā arī darbojas lokāli – tieši dzemdē, praktiski nenonākot asinsritē, tādējādi neietekmējot mātes piena kvalitāti un daudzumu. Ja veselības problēmu nav, minispirāli dzemdē var ievietot jau 6 nedēļas pēc dzemdībām.

Tavs dzīvesveids.Sievietei, izvēloties atbilstošu kontracepcijas metodi, svarīgi ir apzināties ne tikai metodes efektivitāti, piemērotību dzīves apstākļiem, tuvākajiem nākotnes plāniem un dienas režīmam, bet arī aizsardzību no seksuāli transmisīvajām slimībām un HIV/AIDS. Atceries, ka hormonālā kontracepcija nepasargā no iepriekšnosauktajām slimībām! Ja tavs dzīvesveids to pieprasa, papildini savu izvēlēto kontracepcijas metodi ar prezervatīvu lietošanu, kas ir vienīgā kontracepcijas metode, kas pasargā arī no seksuāli transmisīvajām slimībām, arī HIV/AIDS.

Tava ikdiena un prasības pēc ērtībām. Ja orālā hormonālā kontracepcija reizēm pieprasa īpašu skaitļošanu un ikdienas rituālu (kuru reizēm var sanākt izlaist), tad hormonālā dzemdes spirāle, progestīnu hormonālā kontracepcijas implanta vai injekcijas neierobežo dienas gaitu. Savukārt, tieši hormonālā minispirāle darbojas lokāli, to droši var lietot arī jaunas, vēl nedzemdējušas meitenes, kuras piekopj seksuālo dzīvi, taču grūtniecību tuvākā laikā neplāno, pie tam tās lietošanu var pārtraukt jebkurā brīdī, pilnībā atjaunojot auglības funkcijas dažu mēnešu laikā.

Kontracepcija, kas pielāgota tev, tavām vēlmēm, vajadzībām un dzīvesveidam, ir svarīgs priekšnoteikums, lai tu varētu dzīvot un baudīt savu ikdienu. Pat tad, ja tev šķiet, ka esi atradusi savu kontracepcijas veidu, laiku pa laikam nenāk par sliktu painteresēties, vai šajā jomā nav kas jauns, kas tāds, kas tev varētu būt vēl piemērotāks!

11 komentārs
  1. Nu un ko lai es daru, ja mana ārste visu laiku iesaka tikai vienu un to pašu kontracepcijas līdzekli? Esmu jau domājusi nomainīt dakteri, tikai mūsu mazpilsētā nav diži lielas izvēles iespējas…

  2. Oj, man līdzīga problēma kā “?”, šausmīgi negribas iet pie cita ginekologa, bet laikam nekas cits neatliks.

  3. dakteri jau arī tikai cilvēki, viņiem kaut kas iepatīkas nu un tad “štancē” visām pēc kārtas

  4. Jā, man arī liekas ka problēma ir dakteros, jo tu pati jau neko nevari, bet ja daktere nepastāsta jaunumus, tad nekā…

  5. Runājot par tiem ilgdarbīgajiem kontracepcijas veidiem. Ir kādai atsauksmes piem. par spirālēm? Nesen piedzima pirmais mazulis, kādus 3 gadus tagad gribētos pauzīti, vai spirāli likt ir vērts? Nav baismīgas blakusparādības? Visādi bubuļu stāsti dzirdēti – spēcīgāka ikmēneša asiņošana, pieņemšanās svarā utt.

  6. Man jau liekas, ka mūsdienu spirālēm nav ne vainas. No savām paziņām neko sliktu dzirdējusi neesmu. Pati arī esmu sākusi domāt tieši par šo izsargāšanās veidu.

  7. Bet vai tad tu pati nevari uzstāt uz tiem kontracepcijas veidiem, kas tevi interesē? Es savai dakterei tā arī saku: gribu pamēģināt šīs tabletes un viņa šausmīgi nepretojas 🙂

  8. Spirāle, pati esmu lietojusi divus pilnus periodus. Vienīgais mīnus, tiešāk spēcīga asiņošana menstruāciju laikā. Ja tās ilgst 5 dienas, tad 3 no tām parasti jālieto gan tamponi, gan paketes kopā.
    Lietojot tabletes asiņošana ir daudz mazāka un ilgst nepilnas 4 dienas.

    Finansiāli, protams, spirāle ir izdevīgāka.

  9. Varbūt kāda var ko pastāstīt par implantu? Internetā īsti nav atsauksmes, cena utt..

  10. Esmu dzirdējusi ārstu viedokli, par šīm jaunajām hormonālajām spirālēm: mēnešreizes ir nelielas un īsāku periodu.

  11. Jāprasa dakteriem, lai stāsta par konkrētām kontacepcijām, par kurām pati pirms tam kaut ko esi jau izpētījusi, savādāk, viss ir tikai aptuveni, vai tā, kā daktere pati iedomājas.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.