Vai lietišķā kostīma renesanse?

Kādreiz par to raucām degunus, tagad, iespējams, domājam, ka tas ir ne tikai pievilcīgi, bet pat seksīgi… Tāds ir lietišķais stils un tā mūžīgā vērtība – kostīms.

Patiešām, karjeras pirmsākumos, kad darbs aprobežojās ar avīžu vai kafijas pārdošanu, daudzām žakete šķita pretīgākais, ko vispār var uzvilkt mugurā, taču tagad, atļausimies apgalvot, tā ir katras garderobē. Turklāt ar žaketi vien nepietiek, lai nosauktu tavu ģērbšanās stilu par lietišķu. Par to, kas ir lietišķais stils un kā ar to iemācīties dzīvot, nākamajās rindiņās… un starp tām.

Tavs apģērbs ir galvenā vizītkarte
To – gan statusu, gan attieksmi pret sevi – nolasa, vēl pirms paspēj pasniegt kartona kartīti ar ieņemamo amatu un tālruņa numuru. Un tas attiecas ne tikai uz lietišķo stilu – mēs visas zinām galvenos nosacījumus, ka apģērbam jābūt tīram, saskaņotam, tam jebkurā gadījumā jābūt piemērotam situācijai (atceramies cacas, kuras uz desiņu cepšanu mežā ieradušās stilettos) un tam jāatbilst arī auguma īpatnībām. Tas pats attiecas arī uz lietišķo stilu, taču pastāv daži noteikumi, kurus vērts pārzināt.

Kā jau minējām ievadā, lietišķais stils nav tikai žakete. Lai tēls būtu lietišķs, jāpievērš uzmanība visam – no matu galiņiem līdz papēžiem – burtiskā nozīmē. Viss, kas tev ir mugurā, veido tavu stilu – kostīms, blūze, apavi, zeķes, matu sakārtojums, kosmētika, smaržas, pulkstenis, somiņa, aksesuāri un arī virsdrēbes.

Sāksim ar maģisko vārdiņu – kostīmiņš. Kas tas īsti ir? Kostīms sastāv no divām daļām – žaketes un svārkiem vai žaketes un biksēm. Tam jābūt vienkrāsas vai ar neuzkrītošu rakstu. Žaketei būtisku nosacījumu nav – aizdare var būt vienrindas vai divrindu, vari izvēlēties gan žaketi ar atlokiem, gan ar augstu aizdari, galvenais, lai tā labi izskatās (lasi: nekas nav iespiests un saspiests) un tu tajā jūties ērti. Svārki – to siluets var būt klasisks vai arī paplatināts uz leju, taču svārku garums – noteikti nedaudz pāri celim. Nekādā gadījumā tie nevar būt īsi vai ar augstu šķēlumu. Arī izteikti pieguloši silueti nav raksturīgi biznesa etiķetei – tie lai paliek seksīgajām sekretārītēm filmās. Ja kopā ar žaketi izvēlies vilkt bikses, raugies, lai to gali neslaucītu grīdu, taču arī zeķēm nav jābūt redzamām.

Lai kā gribētos zem žaketes atklāt krūšu iedobīti, tas nebūs iespējams. Jo zem tās velkam blūzīti – klasisku, vienkrāsas un gaišāku par kostīmu. Nav noteikti jāaprobežojas ar skolas laikos tik ienīsto balto blūzi – toņus vari izvēlēties dažādus, ja vien tie nav spilgti un uzmācīgi. Tātad – ja patīk rozā, lai ir rozā! Bet maigi rozā. Un ja tonāli tas saskan ar pārējo tērpu.

Neaizstājamas ir zeķbikses vai zeķes – ziemas aukstumā vai vasaras svelmē – tās ir plānas un gaišas, miesas krāsā.
Kā būsi nopratusi, aukstā laikā uz šā visa vis nevilksi pufaiku. Pieļaujamās virsdrēbes tātad ir mētelis vai pusmētelis – vislabāk tumšs, vienkrāsas un kvalitatīvs.

Atkāpes no normas
Labā ziņa ir tā, ka viss nav tik stīvi un garlaicīgi, kā varētu izklausīties. Arī klasiskajā stilā iespējamas atkāpes – tāpat kā citām sievietēm, arī tev ir ļauts krist kārdinājumā, izvēloties jostiņas, piespraudītes, šallītes. Savukārt žaketi un svārciņus var atsvaidzināt ar mežģīnīti, ielocīti, žabo, interesanta piegriezuma piedurknēm utt. 

Piektdienas ir laimīgās dienas arī biznesā – nedēļas noslēgumā, ja vien nav paredzēta kāda tikšanās, vari izvēlēties pa košākam elementam vai aksesuāram, piemēram, krāsaināka blūzīte, izteiktāki auskari, – lūdzu! Ja faktūras ziņā saskaņo ar žaketi, vari uzvilkt pat savus iemīļotos džinsus. Protams, jāpatur prātā, ka viens no laba lietišķā stila stūrakmeņiem ir kvalitatīvas lietas, līdz ar to izvairies no bižutērijas un liekiem spīguļiem.

Apavi
Vēl viena labā ziņa mūs sagaida, runājot par apaviem. Tie jāizvēlas… sezonai atbilstoši! Tātad biznesa etiķete tev neliedz modernu, kvalitatīvu apavu izvēli. Purngalam jāatbilst normām un jābūt noapaļotam, nevis smailam, savukārt papēdis gan var būt augsts, turklāt tā forma arī var būt modes tendencēm atbilstoša. Attiecībā uz krāsām – ikdienā izvēlies melnu vai brūnu. Nepieļaujami ikdienai ir lakādas apavi.

Īpaša uzmanība jāpievērš somai – tai jābūt no kvalitatīvas ādas, bez izteiktām metāla un plastmasas detaļām.

Aksesuāri
Runājot par aksesuāriem, galvenais, kas jāatceras, ir jau pieminētā kvalitāte un ieturētība. Lietišķā etiķete neaizliedz rotāties, tieši otrādi – rotas ir viens no būtiskiem elementiem kopējā stilā. Tās gan jāizvēlas no dārgmetāla, nevis bižutērijas. Zelta vai sudraba auskariņi, krustiņš vai medaljons neuzkrītošā ķēdītē, varbūt pērļu virtene, ķēdīte ap roku vai neliela aproce. Ja patīk nēsāt vairāk nekā vienu gredzenu, tiem jābūt savā starpā saskaņotiem. Vairāk par diviem uz vienas rokas gan nebūtu ieteicams likt. Tēlu var lieliski atsvaidzināt  ar piespraudītēm, joprojām izvairoties no jebkādām vulgaritātēm – lieliem, spīdīgiem, krāsainiem elementiem.  Ar kopējo tēlu noteikti jāsaskaņo pulkstenis – vislabāk, ja tādu ir vairāki un vari tos izvēlēties atbilstoši tērpam.

Būtisks aksesuārs ir brilles – tās ir neatņemama tava tēla sastāvdaļa, kā arī svarīga rota – tieši brilles var piešķirt tavam izskatam nepieciešamo akcentiņu un raksturu. Seko, lai tās labi izskatītos un piestāvētu – nebūtu par lielu vai masīvu, jāseko arī kosmētikas lietojumam kopā ar tām. Tām, kuras valkā brilles ar „+” dioptrijām, kosmētiku ieteicams lietot mazāk, savukārt ar „-” dioptrijām – vairāk, jo šāda veida brilles vizuāli samazina acis un padara tās mazāk izteiksmīgas.

Matu sakārtojums un kosmētika
Ja strādā uzņēmumā, kurā pieņemta lietišķā etiķete, protams, arī matu sakārtojuma ziņā nevari atļauties visu, kas ienāk prātā, taču tas nenozīmē, ka nevari izskatīties šiki un moderni. No eksperimentiem ar krāsām un panku frizūras gan būs jāatsakās, taču ar griezumiem normas robežās vari eksperimentēt. Tik aktuālais bobs vai karē griezums? Mierīgi! Vari atļauties arī garākus matus (protams, ne vaļējus un līdz jostasvietai) vai cirtas. Vairāk uzmanības jāpievērš tam, kas tev piestāv un izskatās. 

No kosmētikas izvēlies acu ēnas un zīmulīti, tonālo krēmu, vaigu ēnas, dabiska toņa lūpu krāsu vai spīdumu un acu tušu. Seko, lai tuša nesaķepinātu skropstas – tas ir slikts stils jebkurā situācijā. Pūderkrēmam jābūt uzklātam rūpīgi, lai nebūtu redzamas robežas uz kakla. Galvenais ir radīt koptu un klasisku iespaidu, tāpēc seko, lai vienmēr ir sakoptas uzacis un nagi, lai tavas smaržas nav pārāk uzmācīgas un lai mati un apģērbs vienmēr izskatās pirmā svaiguma.

Lietišķais stils nenoliedzami uzliek važas, kas var arī šķist nepatīkamas, – lai kā gribētos, nevari sapīt divas bizītes, uzvilkt sarafānu un koši zaļas zeķbikses, iekāpt kediņās un justies brīvi. Vai nokrāsot matus sarkanus. Taču tikpat nenoliedzami šim stilam ir arī labās puses – tas liek tev izskatīties nopietnākai, cienījamai un vērā ņemamai. Turklāt – ne slikti! Pozitīvi ir tas, ka šis stils uzliek pienākumu arī iepirkties labākajos veikalos, iegādāties kvalitatīvākos izstrādājumus un nekad neaizmirst par frizieri un manikīru. Un visbeidzot – ja ievēro lietišķo ģērbšanās etiķeti, vari būt pārliecināta, ka greizi nošaut nevari – tu jebkurā gadījumā atstāj gaumīgas un koptas sievietes iespaidu.

Nākamajā reizē par to, kā klasiski ietērpt  arī vīrieti.

2 komentāru
  1. kā tad īsti jāsakārto garie mati….. bizē, astē vai copītē? ja gribu strādāt par vadītāju vai ofisā, tas nozīmē , ka matus jāgriež īsus?

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.