10 SVARĪGĀKIE jautājumi un atbildes par sauļošanos!

Kas gan tā par vasaru bez saules? Protams, bez tās neiztiekam arī šovasar, kad saule atnākusi kopā ar pludmales sezonu, pludmales sezona ar ilgām saulē pavadītām stundām, bet tās savukārt nereti beidzas nevis ar kāroto šokolādes brūno iedegumu, bet gan tomātu sarkanās krāsas cienīgu ādas toni, sūrstēšanu un sabojātu garastāvokli. Lai gan par sauli un sauļošanos katru vasaru tiek runāts daudz, šoreiz espati.lv tev ir sagatavojusi īsu ceļvedi drošas sauļošanās pasaulē!

10 svarīgākie jautājumi par SAUĻOŠANOS

Kā izvēlēties piemērotāko aizsargkrēmu? Pirmkārt, jāatceras – jo gaišāka ir tava āda, jo stiprāks aizsargkrēms tev nepieciešams. Otrkārt – jāizvēlas tāds krēms, kas pasargā gan no UVA, gan UVB stariem. Treškārt – nav ieteicams izvēlēties krēmu, kam aizsargfaktors ir zemāks par SPF30. Un būtiski ir atcerēties, ka aizsargkrēms vasaras sezonā ir jālieto nevis tikai tad, kad dodies uz pludmali, bet arī ikdienā, ja darbs vai citas aktivitātes paredz uzturēties zem klajas debess. Par to, ka negūsi kāroto brūnumu, ja lietosi aizsargkrēmu, nav jāsatraucas – brūnums atnāks, turklāt tas būs daudz veselīgāks un skaistāks kā tad, ja nelietojot nepieciešamos krēmus, būsi guvusi saules apdegumus.

Vai sejai un ķermenim varu lietot vienu aizsargkrēmu? Ja tava āda nav kaprīza, tad jā. Taču jāņem vērā, ka sejas āda ir tā, kas no saules cieš visvairāk, tādēļ tai būtu ieteicams izvēlēties vēl spēcīgāku aizsarglīdzekli, kā ķermenim! Kosmetologi iesaka vadīties pēc sava ādas tipa – kombinētai/normālai ādai derēs krēmi, gēli, pieniņi, sausai ādai – krēmi ar mitrinošām un barojošām īpašībām, taukainai ādai un jūtīgai ādai – želeja, losjons, pieniņš, nobriedušai ādai – krēms, želeja, losjons.

Kā (kad) pareizi jālieto aizsargkrēms? Vienmēr jāatceras, ka aizsargkrēms ir jālieto PIRMS iziešanas saulē, nevis tad, kad jau esi pludmalē. Vislabākais veids, kā noskaidrot, kad tieši krēms uzklājams, ir izlasīt tā pamācību. Parasti gan šis laiks ir aptuveni 20 – 30 minūtes pirms došanās saulē. Šajā laikā krēms paspēj iesūkties ādā un sākt darboties – radīt aizsargfiltru, kas neļaus saulei lieki bojāt tavu ādu. Atceries – vislabāk krēmu uzklāt uz tīras ādas!

Cik būtiska ir aizsargkrēma atjaunošana? Tā ir ļoti būtiskas, jo ar vienu uzklāšanas reizi noteikti nepietiek, ja atrodies saulē visu dienu! Vidēji krēma atjaunošanas laiks ir ieteicams ik pēc divām stundām. Taču ņem vērā – ja tava sauļošanās tiek kombinēta ar atrašanos ūdenī – peldēm – tad aizsarglīdzeklis jāatjauno pēc katras peldes! Šādā gadījumā arī vēlams labāk izvēlēties tādus aizsarglīdzekļus, kas ir ūdensnoturīgi, taču arī tie ir jāatjaunina!

Vai mati arī jāaizsargā no saules? Tas ir tikpat būtiski, kā aizsargāt savu ādu. Saules staru ietekmē galvas āda var tikt izkaltēta, kas apgrūtinās matu saknīšu apasiņošanu un var beigties ar matu izkrišanu. Veseliem, īsiem un regulāri apgrieztiem matiem saule lielu kaitējumu nenodarīs, taču, ja mati ir gari, ķīmiski un termiski bojāti, UV stari tos spēj pamatīgi bojāt – mati kļūst nespodri, grūti ķemmējami un sāk lūzt. Saules aizsarglīdzekļi matiem jālieto tieši tāpat kā ķermenim un sejai – PIRMS došanās saulē, turklāt vasaras periodā tos ieteicams lietot ikdienu. Būtiski ir arī ņemt vērā ražotāja norādījumus par pareizu līdzekļu lietošanu un atjaunināšanas biežumu, jo līdzīgi, kā ar ķermeņa aizsarglīdzekļiem, arī matu līdzekļu lietošanā var nepietikt ar vienu lietošanas reizi dienā. Klāsts ir plašs – šampūni, balzami, maskas, pieniņi, eļļas un izsmidzināmi kondicionieri. Taču atrodoties tiešā saules staru ietekmē, piemēram, pludmalē, visieteicamākais ir lietot galvassegu.

Cik ilgi pieaugusi sieviete drīkst atrasties saules staros? Tas atkarīgs no tavas ādas tā dēvētā fototipa. Tie cilvēki, kas pieder pirmajam fototipam nereti spēj gūt apdegumus jau pēc nepilnām desmit minūtēm, kas pavadītas saulē nelietojot aizsargkrēmus. Jo šis fototips lielāks, jo labāk āda panes sauli. Taču vēl viens būtisks faktors ir saules aktivitātes zona – jo tuvāk ekvatoram, jo saules starojums ir intensīvāks. Arī diennakts laiks ir svarīgs – no 11.00 līdz 15.00 labāk tiešā saulē neuzturēties, ieteicamākais sauļošanās laiks ir līdz 11.00 un pēc 15.00, kad saule vairs nav tik intensīva.

Kādas ir pazīmes, kas liecina, ka sauļošanās jāpārtrauc? Šādu pazīmju nav, taču, ja āda kļūst sārta, sāk kņudināt, niezēt vai sūrstēt, tad ir skaidrs, ka tā JAU IR apdegusi un sauļošanās nekavējoties jāpārtrauc! Gaidīt, līdz šīs pazīmes parādās ir ļoti neieteicami, jo ādai apdegums ir liela trauma, kas liegs tev doties saulē vēl ilgu laiku pēc tam. Ļoti būtiski ir atcerēties, ka pēc sauļošanās VIENMĒR jālieto līdzekļi, kas ādu nomierina, mitrina un pabaro. Šie līdzekļi spēj mazināt ādai nodarītos saules staru bojājumus (taču, ne novērst tos).

Ko darīt, ja āda ir apdegusi? Ir pirmās pakāpes apdegums – apsārtums u.c. vieglas pazīmes, un otrās pakāpes apdegums – pūšļu veidošanās, kas liecina, ka āda ir pamatīgi cietusi. Būtisks ir arī ādas laukums, kas ir apdedzis – jo tas lielāks, jo nopietnāks ir apdegums. Ja ar pirmās pakāpes apdegumu ir iespējams tikt galā mājas apstākļos (lietojot speciālus, aptiekās iegādājamus līdzekļus), tad ar otrās pakāpes apdegumu noteikti vajadzētu vērties pie ārsta!

Kā apvienot sauļošanos solārijā ar dabiskās saules vannām? Lai gan bieži sievietes piekopj šādas aktivitātes, tās tomēr ir uzskatāmas par ārkārtīgi bīstamām un kaitīgām tavas ādas veselībai! Saules un solārija apvienojums, turklāt vēl vienā dienā vai ar dažu dienu intervālu ir absolūti nepieļaujams! Ādai tā ir dubulta slodze, dubulti bojājumi, kā rezultātā tu riskē ne vien ar savu izskatu un pašsajūtu, bet arī ar veselību! Ja tiešām nepietiek ar dabīgās saules vannām, un iedeguma toni vēlies dabūt vēl tumšāku, tad ieteicamāk ir lietot speciālus šim nolūkam paredzētus kosmētiskos līdzekļus, kas pastiprina iedeguma rašanos, vai arī paštonējošos līdzekļus, kas ādu nebojā!

Vai saules aizsargkrēmi ir jālieto arī dienās, kad debesis ir apmākušās? Ja diena ir dūmakaina, tas aizsarglīdzekļi ir jālieto tāpat kā saulainās dienās, jo dūmaka tika izkliedē, taču nemazina saules staru kaitīgo ietekmi. Savukārt, ja diena ir apmākusies un lietaina, tad var izlīdzēties ar parastajiem sejas kopšanas līdzekļiem, kuros ir iestrādāti UV filtri, taču nelietot neko nav ieteicams, jo saules stari nonāk līdz zemes virsmai jebkuros laika apstākļos, turklāt seja ir tā ķermeņa daļa, kas no šiem stariem cieš visvairāk.

Neaizmirsti pirms sauļošanās un arī pēc tās, parūpēties par saviem vistuvākajiem!

           

9 komentāru
  1. Arī diennakts laiks ir svarīgs – no 11.00 līdz 15.00 labāk tiešā saulē neuzturēties, ieteicamākais sauļošanās laiks ir līdz 11.00 un pēc 15.00, kad saule vairs nav tik intensīva.
    🙂

  2. Sauļoties, cik esmu lasījusis, nevajadzētu vairāk, kā vienu reizi nedēļā, lai organisms spētu normāli atkopties pēc šāda traumatiska pasākuma.

  3. Nu nu nu DI – jā, protams, no 11.00 – 15.00 saule ir visintensīvākā! Tieši tādēļ jau sauļoties tajā nav ieteicams! protams, ja gribi būt melna, tad sauļojies, bet vēzītis tad nāk kā risks klāt!

  4. Di norāda uz to, ka tekstā ir kļūda. Saulē nav ieteicams uzturēties no11.00-15.00, bet tai pat laikā tekstā rakstīts, ka tas laiks ir ieteicamākais, jo saule vairs nav tik intensīva 😀
    Lasot espati.lv rakstus ļoti bieži ir sastopamas kļudas, kas traucē uztvert taikuma/teksta jēgu 🙁

  5. Gan Di gan Manjai ir problēmas ar lasītā izprašanu, tekstā ir skaidri un gaiši rakstīts ka “ieteicamākais sauļošanās laiks ir LĪDZ 11.00 un PĒC 15.00” – tas nozīmē sauļojies līdz plkst. 11:00 no rīta un pēc 15:00 pēcpusdienā, pa dienas vidu nē!!!

  6. Mnjā, piekrītu, tautietēm ir problēmas ar tekstu izprašanu, lasiet rakstīto uzmanīgāk vai arī pajautājiet kādam gudrākam, lai pakonsultē!

  7. Ja lasa kārtīgi, tad viss ir pareizi uzrakstīts! 😉
    –>Arī diennakts laiks ir svarīgs – no 11.00 līdz 15.00 labāk tiešā saulē neuzturēties, ieteicamākais sauļošanās laiks ir līdz 11.00 un pēc 15.00, kad saule vairs nav tik intensīva.

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.