10 VIENKĀRŠI ikdienas paradumi, kas ļauj tev dzīvot ZAĻĀK

Rūpējoties par vidi, cilvēks rūpējas arī pats par sevi. Turklāt dzīvot zaļāk var pavisam vienkārši. Un atceries – pat mazas pārmaiņas ikdienā var radīt lielu labumu!

Veģetārās pirmdienas. Lai saražotu 1 kg gaļas, kā blakusprodukts rodas vidēji 5 kg ogļskābās gāzes, kas ir viena no galvenajām globālo sasilšanu paātrinošajām gāzēm. Ievies bezgaļas pirmdienas. Vai otrdienas. Vai sestdienas. Atsakoties no gaļas vismaz vienu dienu nedēļā, darīsi labu gan Zemei, gan savai veselībai, piešķirot kuņģim pelnītas brīvdienas.

Mazāk laika mašīnā. Pēc iespējas mazāk pārvietojies ar automašīnu. Ja dzīvo netālu no darbavietas, izvēlies velosipēdu vai sabiedrisko transportu – ieguvums kā planētai, tā tavai figūrai un maciņam! Ja dodies tālākos izbraucienos, pēc iespējas retāk brauc viena. Vairāk līdzbraucēju nozīmē gan labāku kompāniju, gan pasaudzētu vidi.

Videi draudzīgi tīrīšanas līdzekļi. Tīrīšanas līdzekļos ir daudz ķīmikāliju, kas piesārņo gan organismu, gan apkārtējo vidi. Šobrīd ir pieejams diezgan plašs klāsts ar videi draudzīgajiem tīrīšanas līdzekļiem. Šādi līdzekļi parasti ir marķēti ar īpašām zīmēm.Tāpat neaizmirsti par dabīgiem līdzekļiem, piemēram, dzeramās sodas un sāls maisījums ar karstu ūdeni efektīvi notīrīs plīts virsmu, savukārt stikla virsmu tīrīšanai vari sagatavot izsmidzināmo līdzekli no etiķa un ūdens. Lasi arī – Mājas uzkopšana EKO stilā

Dabiskā kosmētika. Arī kosmētikā ir dažādas vielas, kas var kaitēt gan tev, gan apkārtējai videi, tāpēc izvēlies sertificētu ekoloģisko kosmētiku. To atpazīsi pēc speciāla marķējuma. Tāpat – izmēģini gatavot kosmētiku pati! Vairāk lasi – 6 DABĪGAS sejas maskas KATRAM ādas tipam un problēmai, DABĪGAS matu maskas: 20 IEDARBĪGAS receptes, 5 DABĪGAS pašas gatavotas maskas ROKU ādai un Smaržīgs LŪPU balzams – 5 receptes, kā to pagatavot PAŠAI

Zaļie iepakojumi. Pirmkārt un galvenokārt – centies izvairīties no nevajadzīgiem iepakojumiem. Ja ir laiks kafijas tasi izdzert kafejnīcā, neņem iecienīto papīra krūzīti, bet gan lūdz, lai dzērienu tev pagatavo parastā krūzē. Veikalos nepako katru iespējamo produktu maisiņā. Dod priekšroku videi draudzīgajiem iepakojumu materiāliem. Tāda ir, piemēram, bioplastmasa, no kā ražo gan pārtikas produktu iepakojumus, gan vienreizējos traukus.

Samazini atkritumu apjomu. Viens no zaļā dzīvesveida pamatprincipiem, ir atkritumu apjoma samazināšana. Šķiro atkritumus! Plāno pirkumus tā, lai pēc iespējas mazāk nonāktu atkritumu kastē. Neizmet novecojušu sadzīves tehniku, apģērbus un citas lietas, kas vēl var noderēt citiem. Dod šīm lietām otru dzīvi un nodod tās kādai labdarības organizācijai.

Izvēlies vietējo
. Ēdot vietējo pārtiku, tu ievērojami samazini sava dzīvesveida ietekmi uz vidi. Pārtikai no tālām zemēm galvenais trūkums ir tas, ka tās transports rada ievērojamu piesārņojumu. Turklāt, piemēram, augļi plantācijās bieži vien tiek audzēti videi nedraudzīgi.

Taupi ūdeni un elektrību
. Savu dzīvesveidu zaļāku var padarīt arī ar pavisam vienkāršiem paradumiem. Izslēdz gaismu, izejot no istabas un neatstāj dažādas ierīces, piemēram, datoru gaidīšanas režīmā, jo arī tad tās turpina patērēt elektrību.  

Arī ūdeni vari ietaupīt pavisam vienkārši. Sāc mazgāt traukus ar kaut nedaudz mazāku ūdens strūklu, savukārt mazgājoties vai tīrot zobus, ieslēdz ūdeni tikai tad, kad tas ir nepieciešams.

Uzlabo mājokli. Zaļākam dzīvesveidam izvēlies A klases spuldzītes un tehniku ar energoefektivitātes marķējumu. Ziemā nosiltini logus, lai neļautu siltumam izbēgt ārpus mājokļa.

Auduma maisiņi
. Dodoties iepirkties, uz veikalu ņem līdzi auduma maisiņu produktiem. Ja nu tomēr tas aizmirsies mājās, polietilēna maisiņa vietā izvēlies papīra maisiņu. Tas pats attiecas uz apģērba veikaliem. Apdomā, vai tev tiešām ir nepieciešams preces maisiņš vai tomēr vari to ielikt somā?

Nav komentāru

Komentēt

Tava e-pasta adrese netiks publiskota.